גרמניה: מאמצים למנוע את הצעדה השנתית

מספר רב של ארגונים יהודיים ולא יהודיים פנה לרשויות המקומיות וביקש לאסור את הצעדה. "הם מייצגים את האינטרסים של הפלסטינים"

מיכל לוי , ח' באייר תשפ"א

גרמניה: מאמצים למנוע את הצעדה השנתית-ערוץ 7
ברלין
צילום: חזקי ברוך

לאחר שבשנה שעברה, בעקבות הקורונה, בוטלה 'צעדת אל קודס' השנתית בברלין בהשתתפות אלפי אנטישמים, השנה הם מתכוונים לחדשה וארגונים יהודיים בעולם פועלים כדי למנוע את המפגן האנטישמי.

גורמים ברשויות הגרמניות סבורים כי ארגון הטרור השיעי חיזבאללה עומד מאחורי 'צעדת אל קודס', והשנה היא צפויה להיות סוערת במיוחד, לאחר שגרמניה הוציאה את החיזבאללה מחוץ לחוק.

מספר רב של ארגונים יהודיים ולא יהודיים פנה לרשויות המקומיות וביקש לאסור את הצעדה. "הם מייצגים את האינטרסים של הפלסטינים, הם מפיצים תיאוריות קונספירציה אנטישמיות ומפגינים נכונות לחימה נגד ישראל והמערב. השנאה האנטי־ציונית כלפי ישראל אמורה לגייס לכאן אנטישמים מכל הגוונים", כתבו הארגונים.

במסגרת הפעילות הם ביקשו מסנאטור הפנים של ברלין אנדראס גייזל, לאסור את הצעדה, גם משום שארגון הטרור שעומד מאחוריו, חיזבאללה, כבר הוצא מחוץ לחוק.

המועצה המרכזית של היהודים בגרמניה, ונשיאה יוסף שוסטר מסרו כי הצעדה "מונעת מאנטישמיות ושנאה כלפי ישראל". הוא הבהיר כי המשתתפים מנצלים את חופש הביטוי של גרמניה להפצת שנאתם. צריך לסיים את הפעילויות הבלתי אנושיות הללו אחת ולתמיד". שוסטר אמר כי הקשר עם ארגון הטרור האסור חיזבללה ברור מאליו.

למרות הפניות הרבות עדיין לא הוחלט אם ניתן לאסור את ההפגנה. הסנאטור גייזל הבטיח כי יבדוק את 'צעדת אל קודס'.

לדבריו, "סעיף 8 לחוק היסוד של גרמניה, מבטיח את החופש להפגין. מצד שני, ברלין לא רוצה אירועי שנאה ותסיסה, נראה אלו אפשרויות יש לנו. עדיין לא התקבלה החלטה".

הארגונים היהודיים הבהירו כי אינם מתכוונים להרפות עד שהמשטרה תאסור את הצעדה לחלוטין.