איילת שקד: רוצים ממשלת ימין, לא נלך לבחירות חמישיות

יו"ר סיעת ימינה סיפרה על המאמצים להקים ממשלה, "אמרנו לנתניהו שאנחנו מוכנים לעזור לו להקים ממשלה. לא נגרור את המדינה לבחירות חמישיות''.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ח' באייר תשפ"א | עודכן: 15:15

יו"ר סיעת ימינה ושרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד נאמה היום (שלישי) בוועידת איגוד התאגידים העירוניים באילת.

שקד סיפרה: "השאיפה שלנו והרצון שלנו זה להקים ממשלת ימין, אמרנו לנתניהו שאנחנו מוכנים לעשות מאמץ לעזור לך להקים ממשלה. אנחנו עושים מאמצים גדולים אבל חזרנו ואמרנו שלא נגרור את המדינה לבחירות חמישיות''.

ח"כ שקד פנתה לנציגי השלטון המקומי שישבו בקהל: ''אתם הנפגעים המקומיים - הנפגעים העיקריים. השלטון המקומי צריך ממשלה ממשלה מתפקדת, צריך משרדי ממשלה מתפקדים ונעשה הכל כדי שלא יהיו בחירות חמישיות".

בליכוד טענו היום כי נפתלי בנט, יו"ר מפלגת ימינה, מתכוון להקים ממשלה עם מפלגות השמאל. ''בנט דוהר לממשלת שמאל עם מרצ והעבודה בתמיכת המשותפת", אמרו בליכוד. ''מי שרוצה ממשלת ימין לא מצביע נגד הימין עם גוש השמאל בכנסת כפי שבנט עשה אתמול בלילה, ולא מנהל איתו מו״מ על חלוקת תפקידים לניצן הורוביץ, מירב מיכאלי ואיבתיסאם מראענה''.

בשעה זו נפגשים בבלפור ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר מפלגת הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ', ודנים בדרכים להקמת ממשלת ימין.

ח"כ מוסי רז ממרצ אמר כי הוא אינו שולל ישיבה בממשלה עם יו"ר ימינה נפתלי בנט אך הבהיר כי ממשלה כזו לא תקום עם רוב של 'ימינה' בקבלת ההחלטות.

"בוודאי שיש אופציה שנשב עם ימינה בממשלה, אבל לא עם רוב של ימינה בקבלת ההחלטות", אמר רז בראיון לרדיו 'קול חי'.

"גוש מתנגדי נתניהו לא צריך את בנט ואתמול זה הוכח ולכן עליו להוריד את דרישותיו דרסטית. אם לבנט היה נדמה שהוא לשון מאזניים – אז הנה הוא לא. אני תומך בממשלה בראשות יאיר לפיד – ואם לפיד יציע משהו אחר נשקול את זה".

רז הסביר את עמדותיו. "אם אני צריך לבחור ממשלה עם סמוטריץ' ובן גביר ובראשות נתניהו, או בחירות חמישיות – 2 אפשרויות שפסולות בעיני אז אבחר באפשרות השלישית שהיא לא פסולה בעיני – אם כי אני לא מתלהב ממנה – ממשלה עם בנט, סער וליברמן מצד אחד ולפיד, מיכאלי והורוביץ מצד שני".

מנגד, רז פסל את מפלגתו של ראש הממשלה כולה ולא רק את נתניהו עצמו. "אנחנו לא ישבנו ולא נשב בממשלה בראשות הליכוד. למה עם ימינה כן?" מסביר רז "משתי סיבות – 1. כי ימינה תהיה רק שותפה אחת מתוך 7 בממשלה כזאת והיא לא תהיה הראשית. והסיבה השנייה היא, שצריך לחלץ את ישראל מהכהניזם והעובדה שראש ממשלה שמואשם בפלילים מהנדס את הפוליטיקה הישראלית לצרכיו. בשביל כל זה, שווה לשלם את המחיר – שאני מקווה שלפיד יהיה ראש ממשלה ולא נצטרף לשלם אותו".

רז רואה צד חיובי במגעים של ראש הממשלה נתניהו עם יו"ר רע"מ. "יש בעיני משהו מבורך בזה שעבאס הוא לשון מאזניים וסוף סוף שותף לגיטימי לממשלה. אתמול הגוש של נתניהו סמך על התנועה האיסלאמית אחרי שנתנו לכהניסטים לקלל ולהשמיץ אותם ולקרוא להם תומכי טרור במשך חודש. הם ציפו שעבאס ייתן להם את ההצבעה הזו ללא תמורה וזה לא קרה".

באשר להצעת החוק לבחירה ישירה, אמר רז כי "אני תמיד התנגדתי לבחירה הישירה והצבעתי פעם בעד ביטולה בכנסת וכל שכן כשמדובר בספין בלבד. אם רוצים לשנות את שיטת הבחירה בישראל צריך לקיים על זה דיון מסודר; אין שום צורך בבחירות חמישיות. אתמול התגבשה קואליציה של 61 עם בנט בדרך כלשהי ומבחינתי גם החרדים מוזמנים".