בית הנסן? משאב ציבורי רק לארגוני שמאל

בית הנסן הוא נכס ציבורי, אך הנהלת המקום מסרבת להשכירו לאירועים של ארגוני ימין בעוד ארגוני שמאל דוגמת 'שתיל' מקיימים בו אירועים

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , ח' באייר תשפ"א

בית הנסן? משאב ציבורי רק לארגוני שמאל-ערוץ 7
בית הנסן. למצולמים אין כל קשר לידיעה
צילום: Hadas Parush/Flash90

בית הנסן בירושלים נמצא תחת אחריותה של עיריית ירושלים. אולם, למרות היותו משאב ציבורי, הנהלת המקום מאפשרת רק לארגונים המזוהים עם השמאל לקיים בו אירועים.

המבנה, שהוקם בשלהי המאה ה-19, היה בעבר בית החולים למצורעים ונקרא 'בית החולים הממשלתי ע"ש הַנסֶן'.

עם השנים הוסב המבנה, ששוכן בלב שכונת טלביה בירושלים, למרכז לעיצוב, מדיה וטכנולוגיה, והנהלת המקום מאפשרת לארגונים ואנשים לשכור אותו על פי קריטריונים מסוימים.

מבדיקת ערוץ 7 עולה כי על אף היותו משאב ציבורי, הנהלת בית הנסן מסרבת לשכור את החללים במקום לארגוני ימין המבקשים לקיים שם אירועים, בעוד לארגוני שמאל מובהקים ההנהלה מאפשרת לשכור חללים.

בשנים האחרונות ביקשו לשכור חללים במקום הארגונים הימניים: בצלמו, פורום נכי צה"ל למען ביטחון ישראל, ארגון ציונות בנחישות, ארגון נלחמים בשקר הפלסטיני ועוד. כולם לא נענו.

מדובר בדפוס פעולה בו נוקטת הנהלת המקום נגד ארגוני הימין. ההנהלה מבקשת מהארגונים למלא טופס בקשה רשמי להשכרת החלל ומדגישה כי "לאחר קבלת הפרטים אצלנו יינתן מענה תוך מספר ימי עסקים". בכל המקרים, כשמדובר בארגוני ימין, מענה שכזה מעולם לא הגיע.

לעומת זאת, ארגוני שמאל שכרו בנקל חללים בבית הנסן בשנים האחרונות. כך למשל, ארגון שתיל, הקרן החדשה לישראל, הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, ארגון עמק שווה ועוד.

בשבוע שעבר בבית הנסן ערכו כ-15 מנכ"לים של ארגונים שנתמכים על ידי ארגון שתיל ערב "הרמת כוסית" לכבוד כניסתו לכנסת ה-24 של ח"כ גלעד קריב.

יש לציין כי הנהלת בית הנסן, על פי חוק, לא מאפשרת לקיים אירועים פוליטיים מובהקים במקום. רוב הארגונים שמקיימים אירועים בנכס הציבורי הם ארגונים שאינם מזוהים פוליטית כלל. אך בעוד ארגוני שמאל מובהקים קיימו אירועים במקום, ארגוני ימין מובהקים שביקשו לקיים אירועים דומים לא זכו לאישור שכזה.

שי גליק, מנכ"ל ארגון 'בצלמו', ניסה בשנת 2019 לשכור חלל בבית הנסן לצורך קיום אירוע על פי כללי המקום. לדבריו, עד היום טרם התקבלה תשובה.

השבוע, לאחר שהתקיימה בבית הנסן הרמת כוסית לכבוד ח"כ קריב, פנה גליק להנהלת המקום בבקשה לקיים אירוע הרמת כוסית לכבוד ח"כ איתמר בן גביר. הוא נענה כי בתוך מספר ימי עסקים הוא יקבל מענה. בכוונתו של גליק להמתין לתשובה.

"בית הנסן ממשיך בדרך של גלריית ברבור", מסר גליק. "מבית תרבות ואמנות הוא נהפך לבית פוליטי של השמאל הקיצוני בלבד. המקום שוב ושוב מפר את כללי החוק ובעיקר פוגע בחיילי צה"ל ותושבי ירושלים. אני דורש מראש העיר לשלול לעמותה את הסכם ההקצאה ולהחזיר את הנכס לבעליו המקוריים תושבי ירושלים".

סגן ראש העיר ירושלים אריה קינג פעל בשנים האחרונות נגד מי שמנהלים בפועל את בית הנסן. לדבריו, "בית הנסן מנוהל על ידי אנשי שמאל. לצערי הרב, למרות פניות, גם מצידי, לרשות לפיתוח ירושלים ולהנהלת בית הנסן, עדיין משום מה נראה למישהו בהנהלת בית הנסן שרק לארגונים עם זיהוי שמאלני עד שמאלני קיצוני יש כניסה לתוך בית הנסן".

"אין בכוונתי להרפות בנושא", הוסיף. "מדובר בשימוש בנכס עירוני לקידום אג'נדה שמאלנית רדיקלית' תוך דחיקת כל אג'נדה אחרת שסותרת את האג'נדה השמאלנית הזו. אני יודע שראש העיר רחוק מהאג'נדה הזו ולכן אני מקווה שראש העיר ישים סוף לניהול הנוכחי של בית הנסן' ניהול שירשנו עוד מימי ראש העיר הקודם ניר ברקת".

מהעירייה ומהרשות לפיתוח ירושלים נמסר: "בית הנסן אינו מקיים אירועים מפלגתיים מכל צד שהוא וכך ימשיך. כל בקשה לקיום אירוע במתחם תיבדק לגופו של עניין".

מהנהלת בית הנסן לא נמסרה תגובה.