יושבי-ראש ארבע סיעות בכנסת: הרפורמה בחינוך מסוכנת ללימודי הזהות היהודית

ראשי סיעות הציונות הדתית, ש"ס, יהדות התורה וימינה: משרד החינוך של מדינת ישראל אינו יכול להיות משרד ההשכלה בלבד.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ח' באייר תשפ"א

יושבי-ראש ארבע סיעות בכנסת: הרפורמה בחינוך מסוכנת ללימודי הזהות היהודית-ערוץ 7
אורית סטרוק
צילום: ערוץ 7

ראשי סיעות הציונות הדתית, ש"ס, יהדות התורה וימינה פנו הבוקר (שלישי) לשר החינוך יואב גלנט בבקשה דחופה לעצור את הרפורמה המתוכננת, לפיה לימוד מקצועות הליבה של הזהות היהודית (תנ"ך, היסטוריה, ספרות ואזרחות) לא יהיה חובה, ויתבצע בהתאם לשיקול דעתם של מנהלי בתי הספר.

במכתב אותו יזמה יו"ר סיעת הציונות הדתית, חה"כ אורית סטרוק, ציינו יושבי ראש הסיעות: ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס), ח"כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה) וח"כ מתן כהנא (ימינה), כי הרפורמה תותיר את לימודי המתמטיקה, האנגלית והשפה בלבד להיבחנות חיצונית, בעוד שמבין כל אוצרות הרוח (התנ"ך, ההיסטוריה, הספרות והאזרחות) בתי הספר יוכלו לבחור רק תחום למידה אחד שבו יבחנו חיצונית.

כמו כן, הרפורמה תתיר למנהלי בתי הספר לקבוע חצי מתוכנית הלימודים במדעי הרוח, וכן את היקף השעות אשר יוקדש לכל תחום.

חברי הכנסת כתבו: "אנו מתריעים כי החלטה זו עלולה להיות הרת אסון ביחס לחינוך דור העתיד של תלמידי ישראל ועיצוב זהותו. בנקל ניתן לשער כי בבתי ספר רבים יצומצמו מאד ואף ייעלמו לימודי התנ"ך וההיסטוריה היהודית, בבתי ספר מסוימים יכנסו תכנים העוינים את מדינת ישראל, ובכל בתי הספר יושם דגש על לימודי החובה על חשבון לימודי הליבה של הזהות היהודית.

"משרד החינוך של מדינת העם היהודי אינו רשאי להיות משרד ההשכלה בלבד", אמרו ראשי הסיעות והזהירו מפני מחטף בתחום החינוך. לדבריהם החלתה של רפורמה משמעותית כזאת אינה מקובלת בתנאים של ממשלת מעבר וללא פיקוחה של ועדת החינוך של הכנסת האחראית לדון במשמעות הרפורמה והשלכותיה.

ראשי הסיעות מבקשים משר החינוך גלנט להימנע מקידום הרפורמה ולא לחתום עליה, לפחות עד לפגישה אתם לדיון מקיף בנושא.