ירושלים זקנה כנצח, ועדיין נערת גבעות

הזמרת יעל בורנשטיין מוציאה שיר אהבה לירושלים שלה שהוא "קריאה לכל מי שאפשר להוציא מירושלים, אבל בחיים אי אפשר להוציא אותה ממנו"

אריאל פייגלין - ערוץ 7 , ח' באייר תשפ"א

ירושלים זקנה כנצח, ועדיין נערת גבעות-ערוץ 7
ירושלים. זקנה כמו הנצח.
צילום: קדמת ירושלים

יעל ברונשטיין, הידועה בכינוי 'יעל את מגזימה', היא זמרת, יוצרת וראפרית ירושלמית והיא משחררת לנו שיר חדש שכתבה על עירה, העיר היפה בעולם – ירושלים. "

'ירושלים(נערת גבעות)' זהו שמו של השיר, ומשולב בו המנגינה המקורית של "ירושלים של זהב" שהלחינה נעמי שמר, והוא מציג את העיר על כל צדדיה: מורכבת, מפוארת, ישנה, עכשווית ומלאה בקונפליקטים דתיים ופוליטיים.

ההפקה המוזיקלית המושקעת לוקחת את המאזין למסע מהסמטאות המטונפות של שוק מחנה יהודה ועד למרומי הפאתוס של הר הרצל וכיפת הסלע, הכול בשיר אחד. בשיר שזורים קולות אמיתיים מהשוק, צלילי הרכבת הקלה, וגם סמפול של עובד מזרחי (שכן של יעל), מוותיקי שכונת נחלאות שמספר על החיים הדלים בעיר לפני שהשתנתה למה שהיא היום.

"זוהי קריאה לכל מי שאפשר להוציא מירושלים, אבל בחיים אי אפשר להוציא אותה ממנו" אומרת יעל, "לכל המאוהבים ולכל המסוכסכים, לכל מי שלא מבינה אותה בכלל (והולכת רק עוד יותר לא להבין)לכל מי ששוטטו ברחובות הלא פלרטטניים שלה, ואיבדו את המזרח".

"לכל המתגעגעים ולכל המסתקרנות וגם למי שברחו ולא מצאו את הדרך חזור, הנה שיר אהבה לא מחמיא לירושלים שלי - זקנה כמו הנצח ועדיין נערת גבעות".

הקליפ היפיפה שמלווה את השיר נוצר מתוך רצון להציג את ירושלים ממש כמו שהיא באמת. לא לייפות ולא לכער, לא לשווק ולא לבקר. יש בו פריימים מכיכר השבת, מהעיר העתיקה, מהשכונות המרוחקות וגם מהפינות היפות.

בקליפ מופיעים האנשים שהופכים את העיר למה שהיא - בעלי עסקים קטנים, אמני רחוב, בסטיונרים ועוד. אנשים שעברו שנה מאתגרת שחרצה בהם קמטים. השיר והקליפ הוא מחווה עבורם.

"ירושלים (נערת גבעות)" מספר את סיפורה של יעל כצופה על ירושלים, העיר שבה היא גדלה ומתגוררת כיום, והמוזיקאי יובל מלכה ("יובל מלכה והנסיכים") מתארח בנגינה ובשירה.