ד"ר הלנה קצמן, ד"ר איילת גרופר וד"ר ליאן רבינוביץ
ד"ר הלנה קצמן, ד"ר איילת גרופר וד"ר ליאן רבינוביץ צילום: ליאור צור, דוברות איכילוב

מחקר חדש שנערך בבית החולים איכילוב מצא שיעילות חיסון הקורונה בקרב מושתלים נמוך משמעותית ביחס לאוכלוסייה הכללית.

המחקר, שנערך במרפאת ההשתלות של בית החולים, בדק את התגובה לחיסון הקורונה בקרב מושתלי איברים (כבד וכליה) על ידי מדידה של רמות הנוגדנים מנטרלים לקורונה המתפתחים כתוצאה מהחיסון.

במחקר השתתפו 136 מושתלי כליה ו- 80 מושתלי כבד. לאחר קבלת החיסון, כל המשתתפים בקבוצת הביקורת פיתחו נוגדנים ברמה תקינה, ואילו בקרב המושתלים יעילות החיסון הייתה נמוכה יותר באופן משמעותי. רק 47.5% ממושתלי הכבד פתחו נוגדנים, ובקרב מושתלי הכליה אפילו פחות- רק 37.5% פתחו נוגדנים.

חוסר היעילות של החיסון היה קשור גם לגיל, תפקוד כלייתי, וסוג התרופות נוגדות דחייה שהמטופלים קבלו. בנוסף, נמצא שרמות הנוגדנים שפתחו המושתלים היו נמוכות משמעותית ביחס לקבוצת הביקורת. יחד עם זאת, יש לציין שהחיסון היה בטוח ולא גרם לתופעות לוואי או אירועי דחייה.

המחקר שנערך ע"י ד"ר ליאן רבינוביץ, ד"ר איילת גרופר וד"ר הלנה קצמן ממרפאת ההשתלות מעלה ממצאים חשובים עבור מושתלי האברים. משמעות הממצאים היא שמושתלי איברים לא יכולים לסמוך על החיסון להגנה מפני הדבקה בקורונה ועליהם להמשיך לשמור על כללי הזהירות.

בנוסף, אנו לא יודעים עדיין מה יעילות החיסון בהפחתת תחלואה קשה והדבקה וכן כמה זמן תישאר רמת הנוגדנים חיובית. בימים אלו עובדת קבוצת המחקר על מחקר נוסף שיעזור לענות על השאלות, והחוקרים מקווים שמחקר זה יעזור גם למצוא דרך להעלות את יעילות החיסון במושתלים.