הנשיא ריבלין
הנשיא ריבלין צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

אתמול התקיים הכינוס הראשון של חברי ועדת אות הנשיא להתנדבות ומכאן נפתח הליך האיתור של זוכי השנה הזו כאשר ההתמקדות היא תרומתם והתנדבותם של ארגונים ויחידים לחיזוק הערבות ההדדית והחוסן הלאומי בתקופת הקורונה.

על האות המוענק זו השנה ה-47 שוחחנו עם רונית בר, מנכ"לית המועצה להתנדבות, המספרת כי הרעיון "התחיל מתוך אמירה שיש כאן אנשים טובים ואנחנו רוצים לומר להם תודה. כשבית הנשיא אומר תודה למישהו יש לזה ערך מאוד גדול".

"בכל שנה ושנה אנחנו רואים מתנדבים ומתנדבות ממגוון תחומים והנשיא מתרגש בכל שנה מהסיפורים השונים", אומרת בר ומציינת כי גם כאשר נבחר נושא שנתי להענקת האות עדיין המנעד יכול להיות רחב מאוד, החל מאמנות ותרבות וכלה באתגרי נתינה שונים.

הדרך אל הזוכים באות מתחילה ב"פרסום קול קורא בכל הרשתות החברתיות והאחרות. הקול הקורא פתוח לכולם והתפקיד שלנו הוא להפיץ אותו בכל הרשויות ובכל הארגונים החברתיים כדי שיגיע עד לאזרח. הרבה אנשים שולחים המלצות, מתכנסת הועדה שאותה מחולל בית הנשיא. נמצאים שם אנשים מעולמות תוכן שונים, בכל שנה נמצאים אנשים אחרים בוועדה, אנחנו שולחים להם את כל החומרים והם קוראים הכול וצריכים להכריע למה אדם כזה זוכה וזה לא". בשלבים השונים גם בוחנת הועדה על ידי אנשיה המגיעים מתחומים שונים אם אכן הנתונים שהוצגו לוועדה מבוססים ונכונים ומאשררים את המועמדות.

כאמור, האות השנה יוענק על תרומה לחברה בעידן הקורונה ורוני בר מציינת כי הקורונה פתחה אפיקים חדשים של התנדבות ולמעשה כל בעל טלפון ומחשב יכול היה להתנדב במה שכונה 'התנדבות וירטואלית'. עוד היא מציינת כי יציאה של רבים לחל"ת שלחה אותם לעולם ההתנדבות לאחר שהות קצרה בבית. עם זאת היא מעירה כי ריבוי מתנדבי תקופת הקורונה לא הוביל בהכרח לריבוי מיוחד של מועמדים לאות הנשיא, שכן "אדם שרק מתחיל להתנדב לא מרגיש שמגיע לו פרס, בעיקר לא בתקופת חירום". זוכי אות הנשיא הם מי שהתנדבו לאורך תקופה ממושכת והקורונה העלתה את רמת ההתנדבות או את אופי ההתנדבות שלהם.

לוועידה, מספרת בר, נכונו עוד שני מפגשים לדיון בכל תיקי המועמדים שהוגשו להם, לאחר מכן המועצה להתנדבות תבחן את הנתונים לקראת התכנסות אחרונה שתותיר את מועמדי הישורת האחרונה והלאה אל הבחירה שעליה יודיע בית הנשיא לזוכים ולציבור הרחב.