טעינה חשמלית לרכב
טעינה חשמלית לרכבצילום: pixabay.com

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בסוף שנת 2019 היו על כבישי הארץ כ-3.6 מיליון כלי רכב מנועיים, שמתוכם מעל 3 מיליון כלי רכב פרטיים. מתוך כלי הרכב, כ-14% היו מונעים בסולר ומעל 175 אלף הוגדרו בתור כלי רכב פרטיים היברידיים. אז למרות עלייה של 45% במספר כלי הרכב ההיברידיים לעומת מספרם בשנת 2018, זה אפילו לא מתאר את התמונה המלאה.

הסיבה לכך שהנתונים לעיל חסרים קשורה להבדלים בין סוגים שונים של כלי רכב חשמליים. על קצה המזלג, אפשר להזכיר את ההבדל בין רכבים חשמליים לבין רכבים היברידיים. כמו כן, יש הבדל טכני ופרקטי בין רכבי phev או ev. מכאן והלאה, השאלה המתבקשת היא איך בוחרים מה הכי מתאים לנו.

כל מה שצריך לדעת על phev או ev

רכב חשמלי, באנגלית Electric Vehicle או בקיצור EV, מתבסס על אנרגיה חשמלית בלבד. מקור האנרגיה הוא סוללות שיש בתחתית הרכב ושאותן מטעינים עם כבל חשמל ייעודי – בדיוק כמו שמתדלקים מיכל דלק ברכב שמונע בבנזין או סולר.

היתרונות של רכב חשמלי ברורים: הוא חוסך בעלויות נסיעה, לא מזהם את הסביבה ואף מצמצם עלויות טיפולים ורישוי. יתרה על כך, חובבי הגה מוכנים להישבע שחוויית הנסיעה ברכב החשמלי גם היא נעימה, שקטה ואיכותית יותר.

לשם השוואה, רכב היברידי כולל בתוכו את שני המנועים. כאן לא מדובר על רכב חשמלי במובן הקלאסי, אלא על כזה שמנסה לרקוד על שתי חתונות: גם להיות חשמלי וגם להיות מונע על גבי בנזין. היתרונות הם שאין מגבלות על טווח הנסיעה, בעוד החיסרון הוא שעדיין צריך לשלם על דלק.

המצב מעט מסתבך עם רכבי phev – ששמם המלא הוא Plug-in Electric Vehicle. בפועל, זהו רכב אשר יודע לשלב ולהשתמש בשני מנועים, אחד חשמלי והשני בנזין, כמו רכב היברידי רגיל. ההבדל הוא שנפח הסוללה ברכבי Plug-in Electric Vehicle גדול יותר, המנוע החשמלי דומיננטי יותר ובחלק מהמקרים הוא גם מסוגל להניע את הרכב עצמאית לגמרי.

כך תבחרו את מה שמתאים לכם

מכאן והלאה כבר הרבה תלוי במטרות שאותן מנסים להשיג. אם איכות הסביבה עומדת בראש סדר העדיפויות, יכול להיות שרכב חשמלי יהיה האופציה היחידה שעל הפרק. אבל אם איכות הסביבה חשובה לכם ומרחק הנסיעה לעבודה הוא יחסית רחוק, רכב חשמלי קלאסי לא בטוח יעשה את העבודה. במקרים כאלה, שווה לשקול את היתרונות של רכבי phev.

במילים פשוטות, ההבדל בין phev לבין EV הוא התלות בסוללה החשמלית. בעוד רכבים חשמליים תלויים בה לחלוטין, דגמי phev עדיין חוסכים בעלויות אבל מאפשרים לבחור בזמן הנסיעה האם להשתמש בחשמל או בדלק – לפי הצורך.

מה עוד בודקים לפני שבוחרים?

מלבד ההבדל בין phev או EV מבחינת מה שקורה מתחת למכסה המנוע, שווה להכניס אל מערכת השיקולים עוד כמה נושאים. ראשית, צריך לבדוק את האבזור של הרכב. שנית, יש להשוות מחירים בין דגמים ויצרנים.

לבסוף, כדאי להתייעץ עם בעלי מקצוע לגבי עלויות אחזקה. כמו כן, גם אם בוחרים רכב חשמלי מלא וגם אם בוחרים בדגם phev, צריך להיערך נכון מבחינת כבל הטעינה. בשביל לעשות את זה, יש להכין תשתית מתאימה ומאובטחת.