תגובה אלרגית קשה? קודם כל תצעק "הצילו"

בעקבות מותה של אושר דרעי ז"ל מאכילת קצפת חלבית, קורא ד"ר יואב לוריה להפנים שיש מצבים בהם עלינו להתנער מעכבות ולבקש עזרה וסיוע.

ערוץ 7 , ח' באייר תשפ"א | עודכן: 08:02

בעקבות מותה של אושר דרעי ז"ל לאחר שאכלה קצפת ובה מרכיבים חלביים להם היתה אלרגית, קיימנו באולפן ערוץ 7 שיחה עם ד"ר יואב לוריה, מומחה לרפואה פנימית ולמחלות כבד.

"מדובר במקרה איום וטראגי", אומר ד"ר לוריה הממקד את דבריו בתובנות שניתן ללמוד מהאירוע הקשה, עבור הציבור הגדול של אלרגיים למוצרים כמו חלב, בוטנים, דגים ועוד, אלרגיות שבמקרים קיצוניים עלולות להביא למוות מהיר מאוד ובלתי צפוי.

"אנחנו מבינים שהאישה הצעירה הזו הייתה מאובחנת כבר זמן רב מאוד והאימא האומללה שלה אמרה שאצלה בבית לא היה חלב בכלל, כלומר שהם קיבלו את התדרוך הנכון כדי למנוע טעות", אומר לוריה ומדמה את המקרה לירי דרך שורה ארוכה של חורים שהם אותם כשלים וטעויות שבסופם התוצאה היא מותה של אושר.

"לפי מה ששמעתי וקראתי היא ידעה מיד שהיא נחשפה לחלב בגלל שהיא הרגישה תחושות בפה ושפתיים. האנשים הללו יודעים את זה כי הם חשו זאת גם בעבר", אומר ד"ר לוריה ומציג את הצעדים ישי לבצע במקרים שכאלה.

בדבריו מדגיש ד"ר לוריה את החשיבות שיש לנטרל עכבות שנמצאות בכל אחד מאיתנו כאשר אנחנו נפגשים בסיטואציה קשה של אדם שנחנק מחתיכת בשר, או אדם נופל במקום ציבורי. לדבריו התרבות המערבית מייצרת בנו עכבות שעלינו לנטרל כדי לצרוח במקרים שכאלה 'הצילו', מה שיביא למקום אנשים נוספים. "לבד אתה לא תסתדר", אומר ד"ר לוריה. "לא משנה כמה אתה חכם וגם אם אתה רופא, בכל הקורסים הדבר הראשון הוא להזעיק עזרה כי עוד זוג ידיים, עוד עיניים ועוד מישהו מצלצל למד"א או למשטרה תוכל להסתייע בהם".

על התמודדות מערכת החינוך עם ילדים אלרגיים לחומרים שונים, אומר ד"ר לוריה כי המערכת מציבה סייעות המלוות את הילדים כדי למנוע מהם מגע וקשר עם חומרים מסויימים. בנוסף הוא מציין כי קיים היום תהליך של ריפוי מאלרגיה. מדובר בזריקות שהן מעין חיסון הניתנות לאורך תקופה ארוכה ובסופה מתגבשת יכולת להירפא מהאלרגיה.

בהתייחס להצעת החוק הקוראת להציב מזרק אפיפן בכל מקום ציבורי אומר ד"ר לוריה כי לדבר פנים לכאן ולכאן שכן נוכחות של מזרק עלולה לגרום לאדם להשתמש בזריקה גם ללא צורך נכון ואמתי והחומר המופק מהמזרק, האדרנלין, הוא חומר רב כוח שיכול לגרום לפגיעה אצל אנשים בעלי מחלות משמעותיות. משום כך סבור ד"ר לוריה כי יש לבחון את התקדימים בעולם להצבת מזרקים במקומות ציבוריים לפני שמתקבלת החלטה בחוק.