הרב עמיחי אליהו: נתניהו, תן לסער חבל לרדת מהעץ

הרב עמיחי אליהו שולל מכל וכל את אופציית הקמתה של קואליצייה בתמיכת עבאס וקורא לנתניהו לפנות לסער ולהציע הגבלת כהונתו כראש ממשלה.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , ח' באייר תשפ"א

שורת רבנים בציונות הדתית מפרסמת מכתב גלוי ובו פרסו את התנגדותם לקואליציה הנסמכת על רע"ם. הרב עמיחי אליהו, ראש איגוד רבני קהילות, מתארח באולפן ערוץ 7 ומתייחס למכתב ותוכנו.

כבר בפתח דבריו מתייחס הרב אליהו לחשש מהפלת ממשלת ימין לטובת ממשלה בראשות יאיר לפיד ובשותפות עם העבודה ומרץ. "בניגוד למה שאולי חושבים, זו שאלה לא פשוטה גם ברמה הערכית. אני מאוד חושש מממשלת שמאל. להבנתי הנזק של ממשלה עם מרב מיכאלי, יאיר גולן וההזויים משמאל קיצוני הוא נזק שייקח לנו הרבה זמן לתקן. לכן זו שאלה מורכבת. אם מנסור עבאס הוא תומך טרור אין על מה לדבר".

לטעמו בסוגיה זו קשה לקבוע מסמרות שכן רק אתמול התברר בהצבעה על הועדה המסדרת שלא ניתן לסמוך עליו, והדבר בא לידי ביטוי דווקא אצל מנסור עבאס בשל היעדר אידיאולוגיה המנחה אותו כפי שניתן למצוא בגוש הימין. "ועדיין השאלה במקומה עומדת. האם מרב מיכאלי היא שרת החינוך שאנחנו רוצים?".

להערכתו של הרב אליהו גם תחת הנהגתו של נפתלי בנט המהפכה הלהט"בית במשרד החינוך תתקיים כפי שכבר התקיימה בתקופת כהונתו כשר חינוך. "אנחנו רואים את התעשייה המגדרית של השנים האחרונות, והאם ניתן לראות את בנט נלחם על חוק גיור, על תחבורה ציבורית בשבת, על כשרות צוהר וכו'. לכן אני קורא גם לנפתלי בנט וגם לגדעון סער ואומר שיש כאן מדינה לנהל וזו מדינה עם מסורת יהודית ואותה צריך לשמור. ההתנתקות מהזהות היהודית היא הרבה יותר מדאיגה מההתנתקות מגוש קטיף".

לטעמו של הרב אליהו במציאות המורכבת הנוכחית המענה היחיד שנותר הוא פנייה לגדעון סער בשם מורשת בגין שבה הוא מתהדר ולהזכיר לו את החשיבות שבגין נשא לאחדות ישראל גם על חשבון פגיעה אישית בו ובאנשיו.

"אני אומר לגדעון, אל תיתן לפגיעה האישית להוביל אותנו לבחירות חמישיות", אומר הרב אליהו ומזהיר מפגיעתה של ממשלת שמאל שתחזיר את הפילוג בעם ואת מורשת אוסלו שממנה עם ישראל עדיין לא נרפא.

בהתייחס לדברי אביו, הרב שמואל אליהו, מדייק הרב עמיחי אליהו ואומר: "מה שאבא אומר הוא שצריך לפתח כאן מנגנון ערכי שבו אנחנו תומכים בערבים שמכירים בעם ישראל ומסתמך על הקוראן ויש הרבה ערבים שרואים בשיבת ישראל לארץ חלק מהגאולה והוא אומר בואו נחזק את זה. זה מופיע בקוראן. אבא שלי רואה בזה גם חלק מתהליך הגאולה ברמה הערכית, אבל ברמה הפוליטית הוא אומר שהוא לא נכנס כי הוא לא מכיר את מנסור עבאס".

"אני חושב שגם אם זה לא יהיה נעים לנתניהו הוא צריך לתת לגדעון סער חבל לרדת מהעץ, לומר לו שאם היעד הוא להוריד את נתניהו אז נלך על חקיקה שתוריד את נתניהו בעוד ארבע שנים, וכך קיבלת את מה שרצית עבור הבוחרים שלך. הרי להחליף אותו לא תוכל עם שישה מנדטים. זה גם לא דמוקרטי להתעלם מלמעלה ממיליון מצביעי נתניהו", אומר הרב אליהו. במציאות זו ישוריין השינוי בחקיקה וכך ניתן יהיה להשאיר את נתניהו לתקופת הממשלה הבאה.

"אני לא חושב שיש היום מי שחושב שאפשר לסמוך על מנסור עבאס. לפני יומיים הייתי יותר תמים ואולי הייתי אומר שאולי ניתן לייצר תהליך של אמון מול ערביי ישראל המתונים. היום אני לא מאמין לו. אני חושב שסמוטריץ' צדק, אי אפשר להסתמך על האדם הזה. הוא לא יציב ואפשר לקנות אותו בקלות, לא נוכל לנהל מלחמה או כל דבר אחר כשהוא איתנו. לכן הברירה היא או פנייה לגדעון סער או בחירות חמישיות", אומר הרב אליהו. לטעמו "אם בנט יילך עם גדעון סער להקים ממשלת שמאל לא אסלח לו כמי שעובד בכל יום על חיזוק הזהות היהודית של מדינת ישראל". לטעמו של הרב אליהו מדובר יהיה בגט כריתות לציונות הדתית ולציבור המסורתי המצביע ליכוד. "יש כאן ציבור עצום שרואה את הברית שלו איתנו יחד עם הליכוד. הפניית גב לציבור הזה משמעותה הרחבת השבר העמוק בין הציבור הדתי לציבור המסורתי ולמצביעי הליכוד וזו סכנה גדולה".