מערת המכפלה
מערת המכפלהצילום: דניאל עמירם

שופט בית המשפט העליון, אלכס שטיין, דחה היום (שלישי) את בקשת עיריית חברון, הווקף של חברון והועד לשיקום העיר העתיקה בחברון למנוע את פתיחת העבודות להנגשת מערת המכפלה שבחברון.

הבקשה הוגשה לאחר ששופט בית המשפט המחוזי בירושלים, רם וינוגרד, דחה לפני כחודש וחצי את העתירות שהוגשו נגד ההנגשה וקבע כי המדינה תוכל לבצע את העבודות בהתאם למתכונת שאושרה במנהל האזרחי.

בבקשה נטען שביצוע העבודות יוביל לפגיעה באתר ללא אפשרות להשיב את המצב לקדמותו.

על פי הבקשה, הקמת המעלית בצמוד ל"מדרגות היוסופיה" באתר תוביל להריסת קיר הצד של מדרגות אלו, ותכלול בהכרח "חפירה וייסוד בסיס על שרידי העתיקות הקיימים במקום תוך פגיעה של ממש באתר הקדוש", כלשונם של המבקשים.

במנהל האזרחי טענו מנגד כי סיכויי הערעור לעליון נמוכים, וכי ממילא העבודות לא יוצרות עובדות בלתי הפיכות באתר, משום שמבנה המעלית שייבנה ניתן לפירוק.

בהחלטתו ציין השופט שטיין כי סיכויי הערעור "נמוכים למדי. פסק הדין קמא הינו מפורט ומנומק, וחלק משמעותי ממנו מעוגן בממצאים שבעובדה – בהם בית המשפט שלערעור ממעט להתערב. יתרה מכך: טענות המבקשים נדונו ונדחו ברובן על ידי הגורמים המקצועיים המוסמכים; ובית המשפט אינו פועל כמוסד-תכנון-על, וממילא אינו נכנס לנעלי מוסדות התכנון אשר קיבלו את החלטותיהם על בסיס שיקולים ענייניים בדל"ת אמות סמכותם".

בנוסף ציין השופט, "לא שוכנעתי כי מאזן הנוחות נוטה לטובת נתינתו של הסעד הזמני המבוקש. טענתם המרכזית של המבקשים בהקשר זה היא כי הקמת מבנה המעלית כרוכה בפגיעה קשה ובלתי הפיכה באתר. טענה זו אין בידי לקבל. בית משפט קמא קבע כעניין שבעובדה, בעקבות קביעותיהן של הוועדות המקצועיות, כי מבנה המעלית המתוכנן יהיה מבנה פריק, אשר בעת הצורך ניתן יהיה לפרקו בקלות יחסית מבלי להזיק לאתר".

לאור זאת דחה כאמור השופט שטיין את הבקשה והורה למבקשים לשלם הוצאות בסך 7,000 שקלים למדינה.

שי גליק מנכ"ל ארגון בצלמו מסר בתגובה: ''הכדור כעת בידיים של שר הביטחון. אין כל סיבה בעולם לא לעלות מחר עם טרקטור במקום ופשוט להנגיש את המקום במעשים, לא בדיבורים. אני קורא לשר גנץ - עשה היסטוריה והנגש את המקום''.