העליון לא מתערב. נוף הגליל
העליון לא מתערב. נוף הגליל צילום: עיריית נוף הגליל

בית המשפט העליון קבע היום (שלישי) ברוב דעות של השופטים יוסף אלרון ועופר גרוסקופף, ונגד דעתה החולקת של השופטת דפנה ברק ארז, כי עיריית נוף הגליל לא תחויב להקים בשטחה בית ספר ממלכתי-ערבי.

ההחלטה ניתנה בעקבות ערעור שהגישו ההורים על החלטה דומה שקיבל בית המשפט המחוזי בנצרת במסגרת עתירה מנהלית שהגישו נגד העירייה.

לקריאת פסק הדין המלא

שופטי הרוב סברו שאין לחייב את העירייה לפתוח את בית הספר, מאחר שהעמדה השוללת הקמת בית ספר משותפת הן לגורמי המקצוע בעירייה והן לחברי מועצת העיר, כולל חברי המועצה הערבים.

השופטים אף ציינו כי אמנם כרבע מתושבי העיר נוף הגליל הם ערבים, אך כלל לא ברור גודל האוכלוסייה הערבית אשר מעוניינת בהקמת בית ספר ממלכתי-ערבי בעיר.

"משהחליטה מועצת העיר הנבחרת על חבריה היהודיים והערביים כאחד, כי יש לממש את זכות תלמידי העיר הערבים לחינוך, תוך מתן אפשרות להירשם לבתי הספר הממלכתיים בנצרת אשר שפת ההוראה בהם היא ערבית ופיתוח תוכניות חדשות וייחודיות אשר יאפשרו לממש זכות זו גם בבתי הספר הממלכתיים בנוף הגליל, אל לנו להיכנס בנעליה ולבטל את החלטתה. ודאי כי אין זה מתפקידנו להורות על הקמת בית ספר חדש מיד בשנת הלימודים הקרובה, בלי לבחון כנדרש את השלכותיו של הסעד האמור", ציין השופט אלרון.

מנגד סברה השופטת דפנה ברק ארז, כי מימוש הזכות לחינוך מחייבת הקמת בית ספר ממלכתי-ערבי צומח בעיר כבר בשנת הלימודים הנוכחית, זאת למרות ההשלכות הבעייתיות שעלולות להיות לכך על תלמידים ערבים המעוניינים ללמוד דווקא בנצרת, כפי שהדבר נעשה כיום.

מנחם גנדל, חבר מוצעת העיר נוף הגליל ונציג הקהילות הדתיות, בירך על הפסיקה, "מכבד ומברך על החלטת בית המשפט, השכל הישר ניצח, אין שום הצדקה להקמת בית ספר ערבי בנוף הגליל. נמשיך לפעול בע"ה לשמור ולחזק את צביונה היהודי של נוף הגליל".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו