"או שאתם בפנים או שאתם בחוץ"

הלחץ על 12 הקבוצות שפרשו והקימו מפעל כדורגל חדש וסגור לעשירים בלבד ממשיך לגבור. נשיא פיפ"א תפס צד ויש מי שכבר רוצה לחזור בה

נרי וייס - ערוץ 7 , ח' באייר תשפ"א

"או שאתם בפנים או שאתם בחוץ"-ערוץ 7
נשיא פיפ"א אינפנטיני
צילום: רויטרס

לבד מול כל העולם. סערת מפעל הכדורגל החדש, הסופר-ליג, ממשיך לצבור עניין וכותרות ונדמה כי בקרוב תתחולל דרמה גדולה של ממש.

אחרי שבאופ"א איימו על 12 הקבוצות המייסדות של הליגה הסגורה לעשירים בלבד כי יטילו קנסות, ישעו שחקנים מנבחרות לאומיות וירחיקו את הקבוצות מהליגות המקומיות שבשליטתם, גם בפיפ"א, ארגון הכדורגל העולמי תפסו צד והתייחסו לצעד החד-צדדי וההיסטורי.

"תנו לי להבהיר דבר אחד: פיפ"א בנויה על ערכי ספורט אמיתיים. פיפ"א נגד הסופר ליג, שהיא חנות סגורה", כך אמר נשיא פיפ"א ג'יאני אינפנטינו היום.

לדברי נשיא פיפ"א, "אופ"א והכדורגל האירופאי מקבלים את תמיכתנו המלאה. הכדורגל חייב להיות מאוחד. צריך להגן על המודל הנוכחי. 12 המועדונים לא יכולים להיות באמצע. הם חייבים לכבד את ההתאחדויות, הליגות, אופ"א, פיפ"א, ההיסטוריה. כדורגל זה תקווה. אני מבין שהמצב מסובך בעקבות הקורונה, אבל חשוב שנישאר יחד. זורקים הרבה בשביל רווח כספי קצר טווח".

אינפנטינו האחראי על גביע העולם בכדורגל, המונדיאל, לא אמר במפורש אמנם כי יאסור על השחקנים המשחקים באחת מ-12 הקבוצות הללו לקחת חלק באירוע היוקרתי ביותר בכדורגל העולמי כולו, אך אמר כי "אנשים צריכים לקבל החלטות באחריות, ולשאת בהשלכות. או שאתה בפנים או שאתה בחוץ. אי אפשר להיות באמצע".

עוד קודם לכן, התבטא יו"ר הליגה החדשה ומי שעומד בראשות ריאל מדריד, פלורנטינו פרס באומרו כי כל השיקולים להקמת הליגה החדשה היו כלכליים נטו: "אופ"א לא הצליחה להציל את הכדורגל. כשאני אומר להציל את הכדורגל אני מדבר על כולם, כך שלכל הפחות ב-20 השנים הקרובות נוכל לחיות בשלום. המצב דרמטי מאוד. אנחנו מאמינים בפורמט שיציל את הכדורגל, כפי שגביע אירופה הציל את הכדורגל בשנות ה-50. המועדונים הכי גדולים באנגליה, ספרד ואיטליה היו צריכים פתרון למצב האיום ונורא בו הם נמצאים".

על הסיבה לכך שהליגה סגורה בפני מרבית הקבוצות באירופה, אמר פרס: "כשאין לך הכנסה מלבד כספי שידור, הדרך הכי טובה להגביר אותה היא ליצור יותר משחקים גדולים. ליגת האלופות אטרקטיבית רק מרבע הגמר והלאה. אנחנו פוגשים קבוצות קטנות שלא מספיק מעניינות, אנשים צעירים מעדיפים לעשות דברים אחרים בזמן המשחקים הללו. אבל אם יהיו חמישה משחקים מעניינים בשלישי וחמישה ברביעי, אי אפשר יהיה לעצור אותנו. זה יביא כסף ל-15 הקבוצות המשתתפות מדי שבוע ויהפוך להופעה הגדולה בתבל. ננסה להתחיל כמה שיותר מוקדם. האיומים של אופ"א לא ייצאו לפועל", התחייב פרס.

בינתיים יש מי שכבר מתכננות לעזוב את המפעל החדש שעוד לא החל לפעול, כשבאנגליה דיווחו בשעה האחרונה כי צ'לסי ומנצ'סטר סיטי מתכוונות לחזור בהן מההחלטה לשחק במפעל הסגור, זאת בין היתר לנוכח מחאת האוהדים, זעם ראש ממשלת בריטניה ולמעשה מרבית העולם כולו נגד המפעל הלא ספורטיבי החדש.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il