משה גפני: אני מדבר גם עם לפיד וגם עם טיבי

יו"ר ועדת הכספים הודה: "יש אפשרות ריאלית שאנחנו בדרך לאופוזיציה, כבר היינו שם בעבר ואנחנו לא נהסס להיות שם אם נצטרך".

ערוץ 7 , ט' באייר תשפ"א

משה גפני: אני מדבר גם עם לפיד וגם עם טיבי-ערוץ 7
משה גפני
צילום: חזקי ברוך

יו"ר ועדת הכספים חבר הכנסת משה גפני אמר הבוקר (רביעי) כי מפלגת יהדות התורה נאמנה לגוש נתניהו ואם יהיה צורך גם תשב איתו באופוזיציה.

בראיון לרדיו קול ברמה אמר גפני: "יש אפשרות ריאלית שאנחנו בדרך לאופוזיציה, כבר היינו שם בעבר ואנחנו לא נהסס להיות שם אם נצטרך".

גפני לא מתרגש מהביקורת על פגישתו עם יאיר לפיד אתמול, "אני מדבר עם לפיד כי שלחו אותי לכנסת לעשות את עבודתי ולא ל'בית המוסר'. גם עם טיבי אני מדבר. לא מקבל תכתיבים מאף אחד".

ח"כ גפני סרב להתחייב שיצביע נגד ממשלת בנט-לפיד אם תקום כזו ואמר: "נשאל את גדולי התורה".

התסבוכת הפוליטית שנמשכת מקרבת את האפשרות כי הנשיא ראובן ריבלין יידרש לקבל החלטה לגבי המשך תהליך הרכבת הממשלה - זאת אם ראש הממשלה נתניהו לא יצליח להשלים את המשימה בשבועיים הקרובים.

בעיתון 'ישראל היום' דווח כי ההערכה הרווחת במערכת הפוליטית היא שהנשיא לא יעביר את המנדט למועמד אחר אלא לידי הכנסת כדי שתכריע בסוגיית הקמת הממשלה הבאה.

ב-4 במאי בחצות יסתיימו‭28 ‬ הימים שניתנו לראש הממשלה נתניהו להקים ממשלה חדשה. אם נתניהו יחזיר את המנדט לנשיא במועד זה או לפניו, הנשיא ריבלין צפוי לקיים התייעצויות טלפוניות עם ראשי הסיעות בכנסת כדי לקבל תמונת מצב עדכנית לגבי המועמד בעל הסיכויים הגבוהים ביותר להרכיב את הממשלה הבאה.

אם נתניהו יבקש ארכה של 14 ימים נוספים - בהתאם לסמכותו של הנשיא מכוח החוק ובהתאם לשיקול דעתו, ריבלין צפוי לבקש מנתניהו להציג בפניו הסבר מפורט לגבי מתווה בר ביצוע, שיאפשר לנתניהו להקים ממשלה במהלך תקופת הארכה - כדי להימנע מעוד בזבוזי זמן.

אפשרות ריאלית היא כי אם הנשיא ריבלין יתרשם במהלך ההתייעצויות הנוספות שיקיים לאחר שהמנדט יחזור אליו, כי לשום מועמד אין סיכוי ממשי להרכבת ממשלה, הוא יעביר את ההחלטה לידי הכנסת מבלי שייתן למועמד אחר את המנדט.

הצעד הזה, אם הנשיא ריבלין ינקוט אותו, נועד לאלץ את חברי הכנסת לקבל החלטה חד-משמעית, ובדרך זו אולי להביא לכך שיהיה מועמד לראשות הממשלה שיזכה לתמיכת 61 חברי כנסת, ולמנוע בכך בחירות נוספות.

לדברי מקורבי הנשיא הקו המנחה את הנשיא ריבלין, שיסיים את כהונתו ב-9 ביולי, הוא שתוקם ממשלה בהקדם האפשרי.