בצלאל, לפעמים אין ברירה

האפשרויות הן שתיים בלבד: עבאס בממשלת מרכז עם קווי שמאל מובהקים או עבאס בממשלת ימין 'מלא-מלא'.

דוד כהן , ט' באייר תשפ"א

בצלאל, לפעמים אין ברירה-ערוץ 7
בצלאל סמוטריץ'
צילום: Sraya Diamant/Flash90

בצלאל סמוטריץ' מתאמץ בימים אלה להסביר מדוע הוא מפיל ממשלת ימין באמצעות סירובו להשעין ממשלה כזו על מנסור עבאס.

מידי יום חושפת מפלגתו עוד ועוד סרטונים מן העבר המלמדים על דעותיו של האיש, על אמונותיו, על מאווייו במרחב הציבורי-ערבי ומתריעים מפני חבירה למפלגה המייצגת את הפלג הדרומי של התנועה האיסלאמית.

בצלאל צודק. את ההיסטוריה אי אפשר לטשטש. מה שבהחלט אפשר לטשטש מבחינתו של סמוטריץ' הוא את המציאות העגומה אליה תתגלגל מדינת ישראל בעוד שבועות אחדים – ובעטיו.

הממשלה הבאה שתקום צפויה להישען על מנסור עבאס. נקודה. סוף פסוק. כל עוד בכנסת אין רוב לבחירות חמישיות – ואין רוב לכך – זה מה שיקרה.

האפשרויות הן שתיים בלבד: עבאס בממשלת מרכז עם קווי שמאל מובהקים או עבאס בממשלת ימין 'מלא-מלא'. סמוטריץ' במעשיו בוחר באפשרות הראשונה.

למה הוא עושה זאת? היכן ההיגיון הפוליטי? האם סמוטריץ' אימץ את התזה החרדית לפיה עדיף להביע 'חובת מחאה' מבחוץ וגם אם היא מזמנת במו ידיה את התופת – מאשר להיכנס ולמזער נזקים מפנים?

לא ממש.

הסיבה שסמוטריץ' מסנדל עצמו מידי בוקר ומתחפר יותר ויותר עמוק בפסילת רע"מ לכל וריאציה שלא תהיה, היא רצונו הקמאי לדחוק רגליו של נפתלי בנט המבקש לייצג נאמנה את כלל אזרחי ישראל, דתיים כחילונים, משורות הציבור הדתי-לאומי ולכפות עליו הנהגה סקטוריאלית.

ממשלת מרצ – העבודה – עבאס תפנה יישובים? בצלאל יצעק 'אמרתי לכם'. הממשלה האזוקה הזו תקפיא את האינטרס ההתיישבותי? בצלאל יאמר 'אמרתי לכם'.

לחילופין בממשלת ימין, גם אם היא נשענת מספרית על רע"מ, בצמתים אידיאולוגיים תוכל הממשלה תמיד להיעזר מקולות ימניים מחוצה לה, כאלה המתנגדים לממשלת נתניהו אך מתנגדים עוד יותר לפגיעה באינטרס ההתיישבותי. את סמוטריץ' זה כנראה פחות מעניין.

סמוטריץ', יחד עם ראש הממשלה נתניהו, כבר בונים את קמפיין הבחירות החמישיות. אין להם שום עניין במשילות, ביציבות, בהחזרת השפיות לציבוריות הישראלית. רק שליטה, כח ומאוויים פוליטיים.

סמוטריץ' מבקש מהאידיאולוגיים שביננו להקשיב לטרמינולוגיה החרדית וללמוד ממנה. "גם החרדים מסרבים להיכנס לממשלת לפיד-ליברמן ולמרות שזו תוקם איתם או בלעדיהם".

אז זהו שהנמשל אינו דומה לראיה. ממשלת לפיד-ליברמן צפויה להרכיב קווי יסוד הנוגדים כאן ועכשיו את דרישות הבסיס של המפלגות החרדיות. יו"ר יהדות התורה ח"כ משה גפני לא עוסק בהיסטוריה: הוא בוחן קווי יסוד נוכחיים. כל עוד הם יסתרו את דרישות הבסיס – הוא לא יהיה שם.

סמוטריץ' לעומתו נודד אחורה לאמירות עבאס ב-2013. לא באמת מעניין אותו על איזה הסכם קואליציוני יאות עבאס לחתום בעוד שבועיים. ומכאן הכאב הגדול.

עדיין לא מאוחר בצלאל. לפעמים צריך לדעת שאין ברירה אלא לבחור בין הרע לרע פחות. ישראל מצויה במשבר בלתי פתיר שנתיים וחצי. זה הזמן לגלות מנהיגות ולהגמיש עמדות לטובת מטרות העל. וכן, הישענות של ממשלת ימין על רע"מ – היא הרע במיעוטו.