תקיפת מנכ''ל ישיבת ההסדר ביפו, משה שנדוביץ
תקיפת מנכ''ל ישיבת ההסדר ביפו, משה שנדוביץ צילום: ללא קרדיט

בית משפט השלום בתל אביב הורה לשחרר את שני הערבים שתקפו את הרב אליהו מאלי ביפו, לאחר שהמשטרה לא סיפקה ראיות שמחזקות את החשד למניע גזעני מאחורי התקיפה.

השופט אור ממון אמר כי החשד למניע גזעני "לא התגבר וייתכן לקבוע שאף נחלש באופן משמעותי".

המשטרה מתכננת להגיש ערר והשניים נותרו במעצר עד הדיון מחר.

"לא מפחד, זו המדינה שלנו": הרב אליהו מאלי חזר למקום שבו הותקף באדיבות חדשות 12

כאמור, ראש ישיבת ההסדר ביפו, הרב אליהו מאלי, הותקף ביום ראשון באלימות קשה על ידי שני ערבים. הרב מאלי הותקף תוך כדי הליכה בשכונה והסתכלות על נכס למכירה יחד עם מנכ''ל הישיבה.

"ליד הבית הצהוב הם השיגו אותנו. הלכנו והתרחקנו, הם ביקשו מאיתנו להתרחק, ואנחנו לא מחפשים... לא מחפשים מריבות. קפצו על משה ואחר כך עליי", תיאר הרב מאלי את התקיפה.

בראיון לחדשות 12 שיחזר הרב: "שני ערבים אמרו לנו 'תסתלקו מכאן, זה לא המקום בשבילכם'. אני מסתובב ואני רואה ששניים התנפלו על משה. מכות, אגרופים, בעיטות... ואחר כך לבוא אליי ולהתקיף גם אותי במכות ובבעיטות וכדומה. אמרתי למשה: 'בוא, אנחנו מתרחקים' והמשכנו ללכת, והם המשיכו בשלהם עד שהתרחקנו".

הרב מאלי לא מפחד לחזור אל המקום. "זו המדינה שלנו, שהפושעים יפחדו, בשביל זה יש לנו משטרה". "אני לא אחזור על הקללות שהם קיללו, אבל האמירה שחזרה ונשנתה אצלם: 'כאן לא יהיו יהודים! כל היהודים יעופו מכאן. אף יהודי לא יהיה כאן'. אנחנו בעד דו-קיום, אנחנו בעד חיים בסובלנות", טען הרב מאלי. "אבל אם הצד השני אומר, וגם פועל באלימות, ש'אף יהודי לא יהיה כאן' - אני לא חושב שהוא בעצמו זכאי להיות כאן. אבל זה לא תפקידנו, זה כבר תפקיד המשטרה, לטפל באלימות מהסוג הזה".

לסיום אמר הרב אליהו מאלי: "אנחנו הולכים לפי מה שלימדו אותנו חז"ל: 'חביב אדם שנברא בצלם'. אין הבדל בינינו, לדעתנו. אם הוא שייך לעדה הזו או לעדה הזו, לדת הזו... כי חסד צריך יחד עם כולם. מתוך כך התפתחו יחסי שכנות מאוד מאוד טובים. יעבור גם הגל הזה, השלום והאור יחזרו ליפו, אני משוכנע''.