נחל דן
נחל דן צילום: ISTOCK

בגליל העליון מחכה קסם של מקום. מקום שמדבר היסטוריה, טבע, צמחייה, בעלי חיים וזרימה. הטיול בשמורה פתוח לכל אורך השנה, כאשר בכול עונה הוא מציע טעימה מעט שונה מיופיו עוצר הנשימה של הגליל. מי שמחפש זרימה חזקה, מוזמן להגיע באביב ובחורף, ומי שבעיקר מחפש מסלול מוריק ומוצל, יימצא שהשמורה מזמינה גם בימות הקיץ החמים. אז מה מחכה במקום, כיצד ההיסטוריה משתלבת ולמה מומלץ לשים לב? בואו נצא לדרך!

מסלול מונגש לצד המים ועיר מקראית

ראשית נציין שנחל דן מתממשק עם התל עצמו. לולא הנחל הזורם, אותה עיר מקראית ועתיקה ששכנה לפני אלפי שנים בישראל, תל דן אינו היה מתקיים, ואכן מי שמגיע לתל עצמו, מוטב שיטייל גם בנחל. כל המסלול מונגש באמצעות גשרי עץ ולכל אורך השנה ניתן להשתכשך במים, אם כי בחורף רק האמיצים שביניכם יקבלו החלטה להיכנס למים הקפואים, שמקורם אינו אחר מאשר הר החרמון.

נקודת ציון חשובה בהיסטוריה הארצישראלית

אם נחזור אל נקודת ההתחלה, נציין שנחל דן הוא אחד מנחלי הירדן היותר חשובים שקיימים, ואילו תל דן מהווה בהיסטוריה הארצישראלית נקודת ציון חשובה. תל דן הוא אחד מהשרידים הגדולים והעיקריים שהשתמרו בארץ. מדובר בשריד מרשים של עיר בת 5,000 שנה, כאשר טחנת הקמח שמחכה באמצע המסלול שוחזרה באופן מוקפד, כך שאם רק עוצמים לרגע עיניים, ניתן לחוש כאילו קופצים אחורה בזמן. בתל ניתן למצוא שלל עדויות לחיים אחרים שהיו, כולל במת פולחן, חומת בזלת, רצפה מקורית, שברי לוח שמציגים כתובת חקוקה (כתובת שמהווה עדות ראשונה לבית דוד) ועוד.

הצצה לימי המקרא

מי שנעזר בסיפורי התנ"ך, מוצא שתחילה בני שבט דן חיו במרכז הארץ, אך משהרגישו בלחץ הפלשתים, קיבלו החלטה לעלות צפונה וכבשו את דן. עוד מוסיף המקרא שבזה המקום בנה ירבעם במות ששימשו להצבת עגל הזהב, ואכן הבמה שנמצאה בתל מהווה עדות חיה.

אתר מורשת עולמית

תל דן מרשים ומרתק. עשיר בפרטים שנשמרו ושחוזרו בקפידה. אם נבקש לבחור את האלמנט המרשים ביותר, נגלה שהתחרות קשה, אך ללא ספק שאותו שער שהשתמר לאורך אלפי השנים בצורה שלמה ומשכיל משקוף בצורת קשת מעורר עניין רב, במיוחד לאור העובדה שהשער ("שער אברהם ("מהווה עדות חיה לכך שכבר בתקופה הכנענית היה הידע הנחוץ כדי לבנות קשתות. כיום השער מוצב לתצוגה לאחר ששופץ וחוזק, אם כי לצד שמירה על של שיטות בנייה עתיקות. לאור כל זאת, מדובר בלא פחות מפלא ארכיאולוגי, כך שאפילו ארגון אונסק"ו בחר להכיר ביעד כאתר מורשת עולמית.

החיות והצומח שמלווים את הטיול

מבקשים לצאת לדרך, להגיע לתל דן דרך ירוק ומים צוננים? יש כמה מסלולים, אך באופן כללי המסלול אורך כשעה וחלק משמעותי ניתן לעשות בקלות גם לצד עגלת תינוק. לצד שאון המים, הצל הממכר והצמחייה הסבוכה, המטיילים במקום מוזמנים לשים לב למגוון בעלי חיים וצמחים מעניינים. מכאן שאם רק תפקחו עיניים, אולי יתמזל מזלכם להבחין בסלמנדרה שמנמנה, בעץ פה הדוב החלול שילדים מאוד אוהבים להיכנס אליו, בשלל פלגי מים, בעצי צפצפה סורית, במריון מצוי (מכרסם קטן ממדים), בשחריר הנחלים (זן ייחודי של חילזון), בשטצד סורי (סוג של סרטן ללא שריון), בחפף סורי (דג ממשפחת הקרפיונים) וכדומה. פשוט להיות ערניים וליהנות מהיופי שרק הטבע יודע להציע.

המלצה לדרך?

לאחר שמטיילים לצד המים ולאחר שמבקרים בתל עצמו, מומלץ לשלב מגוון מסלולים בצפון הגולן. נחל סער, הכפרים הדרוזיים והחרמון הם רק חלק משלל האפשרויות שמציעות אטרקציות, מסעדות ומסלולי טיול מרהיבים. מבקשים המלצות נוספות אודות טיולים מופלאים באזור? כנסו לאתר תיירות גולן ותמצאו מגוון מסלולים שווים. מדובר באתר הראשי שמתמקד בתיירות בגולן, באתר שאוסף עבור המטיילים אינספור המלצות חשובות, כגון היכן לאכול, ללון ולטייל. ההנאה מובטחת!

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו