גנץ והרמטכ"ל
גנץ והרמטכ"ל צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

שר הביטחון בני גנץ והרמטכ"ל אביב כוכבי צפויים לאשר את הענקת אות המערכה ללחימה ברצועת הביטחון גם לגופים ולארגונים שפעלו בתקופת העימותים בדרום לבנון, כך מפרסם העיתון 'ישראל היום'.

מסתמן כי אות ההוקרה יוענק גם לרשויות מקומיות בקו העימות, וכך גם לארגונים שפעלו בחזית, ובין השאר לבתי החולים זיו בצפת, לבית החולים נהריה, לבית החולים פדה־פוריה בטבריה, לבית החולים רמב"ם בחיפה וכן לחדר המיון הקדמי בקריית שמונה. על פי התכנון, היישובים והגופים שיוכרו יקבלו תעודות שבהן נוסח זהה לנוסח הצבאי.

מסתמן כי הוחלט שגם אזרחים עובדי גם צה"ל אשר פעלו בלבנון יקבלו תעודות הוקרה בהתאם לחוק ההוקרה לאזרחים במערכות ישראל, כמו גם אנשי צד"ל שלחמו שכם אל שכם עם לוחמי צה"ל.

נזכיר כי ממשלת ישראל אישרה בתחילת מארס את הצעתו של שר הביטחון גנץ להעניק את אות המערכה לחיילי צה"ל ולאנשי צד"ל שלחמו ברצועת הביטחון מספטמבר 1982 עד מאי 2000 .ההחלטה על הענקת אות המערכה התקבלה בתום תהליך ארוך של בחינה ואישורים, ולאחר שבחודש יולי האחרון סיכמו גנץ והרמטכ"ל כוכבי על הקמת ועדה ציבורית בראשות הרמטכ"ל לשעבר שאול מופז.

הוועדה בחנה את האפשרות להעניק את אות המערכה למשרתים בתקופת לבנון והמליצה על כך. בנובמבר 2020 קיבל שר הביטחון את המלצת הוועדה והרמטכ"ל על הענקת אות המערכה לחיילים שלחמו בלבנון והנחה על קידום הענקת האות גם לאנשי צד"ל, שכן לשם הענקת החוק לאנשי צד"ל נדרשה חקיקה נפרדת. לאחר דרמה פוליטית אושר לבסוף החוק.

במערכת הביטחון נערכים להענקת האות ב־24 במאי, אז ימלאו 21 שנים בדיוק ליציאת צה"ל מלבנון. על פי התכנון, האות יוענק בטקס שייערך בנוכחות מפקדים ולוחמים שלחמו ברצועת הביטחון. התקציב לרכישת האותות לחלוקה בטקסים השונים עומד על כ־10 מיליון שקלים מתקציב משרד הביטחון.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו