דני דיין עורר סערה

דיין, לשעבר הקונסול בניו יורק שהצטרף למפלגת "תקווה חדשה", טען במאמר ב'הארץ' כי כהונה נוספת של נתניהו תהיה רעה לישראל, והותקף

ערוץ 7 , י' באייר תשפ"א

דני דיין עורר סערה    -ערוץ 7
דני דיין
Photo by Miriam Alster/Flash90

יו"ר מועצת יש"ע לשעבר, דני דיין, פרסם הבוקר (חמישי) מאמר בעיתון הארץ, בו הזהיר מההשלכות האפשריות של הקמת ממשלת ימין על מדינת ישראל, לא רק בשל עמידתו של נתניהו בראשה.

במאמרו טען דיין, "ממשלת החלומות של נתניהו, ימין על מלא, תהיה רעה לישראל לא רק בגלל זהות מי שעתיד לעמוד בראשה, אדם ברוך כישרונות, שכיום נזקו עולה על תועלתו. אסור שתקום גם בשל קו האידיאולוגיה שינחה אותה".

"ישראל זקוקה כיום לממשלה ליברלית, שתנהיג נישואין אזרחיים, כולל בין בני או בנות אותו מגדר. ממשלה שתכבד את הזרמים הליברליים ביהדות ותאפשר תפילה שוויונית בכותל המערבי, תושיט יד לאחינו שמעבר לים ותבין, שהאוונגליסטים אינם תחליף ליהודי התפוצות", הוסיף.

"לפני 32 שנה עזבנו, רעייתי ואני, את החיים הנוחים בתל אביב והתיישבנו בשומרון מטעמים אידיאולוגיים. מסיבה זו יהיה השומרון, בלי נדר, ביתנו לתמיד", הזכיר דיין, "הנהגתי את מועצת יש"ע במשך שש שנים, שבהן גדלה האוכלוסייה היהודית באזור בעשרות אחוזים, ועל כך גאוותי. ביקור במערת המכפלה מרגש אותי עד דמעות. בנסיבות מדיניות אחרות, היו סדרי העדיפויות שלי שונים. אולי עוד שוב יהיו".

"כיום חשובה לי היכולת של כל זוג להינשא רשמית בישראל יותר מפינוי חאן אל־אחמר. כזה אני: יהודי, ציוני, לאומי, ליברלי", הדגיש.

מאמרו של דיין עורר סערה, ובין היתר זכה לתגובתו של ח"כ שלמה קרעי שכתב, "דני דיין הוא ההוכחה לכך שאהבת הארץ בלבד לא הופכת אותך לימני. ימין אמיתי הוא גם שמירה על צביונה של ישראל כיהודית ודאגה לעתיד העם היהודי בארץ נחלת אבותיו".

"במאמר המזעזע הזה, דיין מוכיח בדיוק את החשש שצריך להיות לכולנו מאלו שמשתמשים בעמדתם הימנית בנוגע לארץ ישראל, כדי לחסל את העם שהארץ הזו שייכת לו", הוסיף קרעי.