יום כדור הארץ: אכפת לנו?

אולי התרגלנו, אבל יושבי החלד נמצאים תחת התקפה מתמדת ואיומי אפוקליפסה עזים ומרים. הזמן אוזל ויש לפעול.

ד"ר גבי אביטל , י' באייר תשפ"א

יום כדור הארץ: אכפת לנו?-ערוץ 7
גבי אביטל
צילום: עצמי

יש בחיינו ימים מיוחדים, כאלה המצוינים איש איש ביומנו שלו. ויש ימים המצוינים ביומן הגלובלי, כמו 'יום האישה הבינלאומי', 'יום הגמגום הבינלאומי', ואפילו 'יום השואה הבינלאומי'.

על כל אחד ואחד מציוני הימים האלה אפשר לכתוב ים מילים. היום הוא 'יום כדור הארץ'. מן הסתם נרצה לכתוב עליו מלוא הטנא של ברכות מביתם של ארגוני סביבה ועמותות ירוקות. 'בואו נשמור על הכדור שלנו למען עתיד ילדינו ונכדינו'. למה לא?

אבקש לשפוך אור על התרמית המדעית הגדולה במאה ה-20 והמתמשכת ביתר שאת במאה הנוכחית, ה-21. מהי התרמית? עד לפני שנים אחדות, מעל כל במה אפשרית, במערכות החינוך, מגן הילדים ועד האקדמיה, היכן שלא זזת, האקסיומה נלמדה והוטמעה: מתרחשת התחממות גלובלית שבני האדם הרעים גרמו לה. ומשראו ארגוני הירוקים שהטמפרטורה הגלובלית הממוצעת נשארה קבועה במשך 16 שנית רצופות, החל משנת 1999 ועד 2015, החלו לדבר על 'שינויי אקלים קיצוניים'.

מה היתה התזה הבסיסית של חסידי 'ההתחממות הגלובלית' או 'שינויי אקלים'? קיים קשר ישיר בין ריכוז גזי חממה (ובכללם אדי מים שהם כ-90% ודו-תחמוצת הפחמן ועוד) ובין הטמפרטורה. ומכאן שככל שריכוז זה גדל טמפרטורת כדור הארץ עולה. אז היכן כאן הבעיה? אומרים מומחי הסביבה שקיימות סכנות רבות ובלתי הפיכות בעקבות עליית הטמפרטורה הגלובלית הממוצעת.

למשל, קרחוני ענק מפשירים במהירות ומכאן שפני הימים והאוקיאנוסים יעלו ועלולים להציף ערים ואיים. תדירות סופות הוריקן וטורנדו, כמו אלה בארה"ב למשל, וצונאמי המוכר מהמזרח, עולה ועולה. הנזקים כבירים, מחסור במזון, מחלות, ועוד מכל הבא ליד. וכל זה באשמת האדם. למה? מפני שהוא מזהם ומלכלך את הכדור. הוא פולט דו-תחמוצת הפחמן בכמויות ענק.

אם כן, התוצאות ידועות ועל כן יש לפעול מהר. יש לסגור תחנות כוח המספקות חשמל, אין לבנות חדשות, יש לעבור לאנרגיות מתחדשות ונקיות, גגות סולאריים, טורבינות רוח, לצרוך מעט, כי המשאבים מתכלים במהרה. נו טוב, לא חידשתי מאומה, שהרי זה ידוע לכל עד כמה האדם רע. והרי הכל מלווה בסבר פנים יפות, נכון?

ראשית, אולי התרגלנו, אבל יושבי החלד נמצאים תחת התקפה מתמדת ואיומי אפוקליפסה עזים ומרים. הזמן אוזל ויש לפעול. שנית אשאל שאלה פשוטה: מה כל כך רע בהתחממות גלובלית? האם באמת יש מחסור במזון? האם יש יותר סופות טורנדו במאה השנים האחרונות למשל, האם עוצמתן ותדירותן אכן עולות? המדידות מראות את ההיפך. מישהו יודע בכמה מטרים עלו פני הים במאה השנים האחרונות למשל? 2.5, שניים וחצי מילימטרים בשנה, וזה לדעת המחמירים, כלומר 25 ס"מ במאה שנים. איך בסרט של אל גור 'אמת מטרידה' מדובר ב-20 רגל שהם כ-6 מטרים?

איפה הקשר המפורסם בין מעשי האדם הרעים לבין ההתחממות הגלובלית? הנה קטע מדבריו של חתן פרס נובל לפיזיקה, Ivar Giaever, המעמיד את הקשר בין הפחמן הדו חמצני לבין הטמפרטורה בסימן שאלה: "במשך 100 שנים, 1898-1998, הטמפרטורה הגלובלית עלתה ב-0.8 מעלות, בערך.

ריכוז הפחמן הדו-חמצני עלה מ-295 ppm ל-367 ppm, כלומר ב-72 יחידות. ומאז 1998 ועד 2015, התרחשה עלייה של 36 יחידות שהן מחצית ממה שקרה במשך 100 שנים, והטמפרטורה הגלובלית בתקופה השנייה לא משתנה."

איש מחסידי הדת הירוקה לא משיב באופן ענייני על ההטעיה הגדולה בדבר הקשר הישיר בין עליית טמפרטורה גלובלית ובין ריכוז פחמן דו-חמצני באטמוספירה. אלה רק מעט מן הדברים. על מעשי המרמה והולכת שולל, על הוצאות עתק של שני טריליון דולר בפחות מעשור כדי להוריד את פליטת גזי החממה ללא הועיל, ועוד, בפרק הבא.