בג"ץ לממשלה: למה עדיין לא מונו שרים?

בג"ץ דורש מהממשלה לנמק עד יום ראשון מדוע לא מאיישים בדחיפות את כל תפקידי השרים. בג''ץ גם דחה את העתירה שדרשה להוציא את נתניהו לנבצרות.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י' באייר תשפ"א

בג"ץ לממשלה: למה עדיין לא מונו שרים?-ערוץ 7
אסתר חיות
צילום: דוברות לשכת עורכי הדין

בעקבות עתירת התנועה לאיכות השלטון, בג"ץ דורש מהממשלה לנמק עד יום ראשון מדוע לא מאיישים בדחיפות את כל תפקידי השרים.

תשובה לצו צריכה להינתן עד יום ראשון בשעה 14:00.

כמו כן, בג"ץ דחה היום (חמישי) את העתירה לפיה יש להוציא את ראש הממשלה לנבצרות. "לא קמה עילה להתערב בקביעת היועץ המשפטי לממשלה כי בשלב זה לא התבססה עילה שבגינה נבצר מהמשיב למלא את תפקידו", נכתב בהחלטת השופטים.

במהלך הדיון השמיעו השופטים הערות על הסירוב של ראש הממשלה למנות שרים קבועים במשרד המשפטים, התקשורת, המים ועוד. שופטי בג"ץ אמרו כי נוצר חלל שלטוני בשל העיכוב במינוי שורה של שרים, ובעיקר של שר משפטים.

"החלל השלטוני מביא למצב של חוסר סבירות קיצוני. יש חוות-דעת רפואית שאומרת שאי-אפשר לחזור למצב של הבאת עצורים ואסירים לבתי משפט כי רק 9% מהם מחוסנים. אתם מסכנים את הציבור", אמרה הנשיאה חיות לנציגת המדינה ממחלקת הבג"צים, עו"ד מוריה פרימן, במהלך הדיון.

השופט פוגלמן הוסיף: "צריך להתכנס להחלטה. המכתב שלכם מדיר שינה. אי-אפשר להשאיר את זה פתוח. מינויי השרים זה לא עניין פוליטי, זה עניין חוקתי ומשטרי מובהק".

נציין כי בהיעדר שר משפטים לא יכולים הקבינט המדיני-ביטחוני, קבינט הקורונה וועדת השרים לעניין שירות הביטחון הכללי להפעיל את סמכויותיהם ולקבל החלטות.

לאור הערות השופטים, לשכת שר הביטחון בני גנץ פנתה למזכירות הממשלה בדרישה לכנס את הממשלה ולמנות שר משפטים קבוע לאלתר.