מוחמד אשתייה
מוחמד אשתייה צילום: רויטרס

מוחמד אישתיה, ראש ממשלת הרשות הפלסטינית, חוזר ומדגיש כי ההנהגה הפלסטינית נחושה לערוך את הבחירות לפרלמנט במועדן ב-22 במאי כולל בירושלים המזרחית.

"הנחישות על הכללת ירושלים (המזרחית) בבחירות איננה נושא טכני או קשורה למספר הנבחרים, אלא מדובר בנושא פוליטי שעניינו אי ויתור על ירושלים כחלק מהמרקם הלאומי והפוליטי הפלסטיני, וכן זכות שאושרה בהסכמים שנחתמו עם הצד הישראלי", אמר אישתיה בנאום בפני הוועדה לענייני חוץ של האיחוד האירופי.

לדברי אישתיה, "ישראל נלחמת בנוכחותנו בירושלים, בכך שהיא מנעה ישיבות הכנה לבחירות ועצרה שני מועמדים בבחירות".

אישתיה קרא לאיחוד האירופי להפעיל לחץ על ישראל כדי שתאפשר את הבחירות בירושלים המזרחית ולא תעכב את הגישה של משקיפים בינלאומיים ל"שטחים הפלסטיניים".

עוד אמר אישתיה, כי היחסים עם ארצות הברית חזרו למסלולם התקין לאחר כניסתו של ממשל ביידן שחידש את התמיכה הכספית באונר"א, ומתכוון לפתוח מחדש את משרד אש"ף בוושינגטון יפתח מחדש והקונסוליה האמריקאית במזרח ירושלים.

כמו כן, קרא אישתיה לאירופה לחזק את תפקידו המקצועי והמשפטי של בית הדין הפלילי הבינלאומי בציינו, כי "ישראל הורסת באופן שיטתי כל הזדמנות להקמת מדינה פלסטינית ומבצעת פשעי מלחמה, בין אם על ידי המשך ההתיישבות, החרמת אדמות, הרג (פלסטינים) והריסת בתים, בנוסף להקמת מערכת אפרטהייד בשטח באמצעות חומות ומחסומים".

אישתיה הפנה בקשה להקים ועדה בפרלמנט האירופי שתחקור את "הגזענות" של ישראל כלפי העם הפלסטיני.
"אנו רוצים להחיות את התהליך המדיני תחת הגג של הרביעייה הבינלאומית, והפתרון הבסיסי לסכסוך ולנושא הפלסטיני הוא הפיתרון הפוליטי, אך אין שותף אמיתי כלשהו בישראל", אמר אישתיה.