ממשלת בנט תיפול מהר? לא בטוח

עמית סגל מזכיר: הממשלות היחידות שנפלו פה בדור האחרון עד מהרה, היו אלה שהעומד בראשן – בנימין נתניהו – בחר להפיל.

ערוץ 7 , י"א באייר תשפ"א

ממשלת בנט תיפול מהר? לא בטוח-ערוץ 7
עמית סגל
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

הפרשן הפוליטי של חדשות 12, עמית סגל, התייחס היום (שישי) ליכולת השרידות של ממשלת אחדות בראשות נפתלי בנט, והעריך כי בניגוד לתחזיות ממשלה כזו עשויה להחזיק מעמד למשך זמן רב.

"זו תהיה ממשלה שכל היבט בה יהיה תקדימי: היא תורכב מלא פחות משמונה סיעות, תמותג כ'ממשלת אחדות ישראלית', שם מעניין לממשלת הראשונה בהיסטוריה שתושבע כממשלת מיעוט, בראשות סיעת שלטון שיכולה להתכנס במונית שירות", כתב סגל.

בטורו בעיתון ידיעות אחרונות כתב סגל כי מחלוקות בלתי ניתנות לגישור יאפיינו את הקואליציה הזו מיומה הראשון. "דוגמא קטנה: ימינה דרשה במגעים עם אנשי לפיד שבכל מסמך קואליציוני, תכונה הממשלה כ'ממשלת ימין'. כמה שבועות של מו"מ וכבר אימצו בימינה את התיאוריות המגדריות המעודכנות של השמאל: לא חשוב מה אתה מבחינה פיזיולוגית, חשוב יותר איך אתה מגדיר את עצמך''.

לדברי סגל, התקווה של נתניהו שהממשלה תיפול במהרה נשענת על זיכרון קצר. "הממשלות היחידות שנפלו פה בדור האחרון עד מהרה, היו אלה שהעומד בראשן – אחד, בנימין נתניהו – בחר להפיל. בשאר המקרים, ממשלות האריכו בדרך כלל ימים מעבר לצפוי להן. ביום שבו הסתיימה מלחמת לבנון השנייה התרסק אולמרט לשבעה מנדטים בסקרים.

''אלה היו ימים רחוקים שבהם מספר כזה לא הצדיק שאיפות מלוכה. נתניהו עצמו, אז יו"ר האופוזיציה, היה משוכנע שמהפך הוא עניין של כמה שבועות. אבל אולמרט שרד עוד למעלה משנתיים, והיה ממשיך עוד שנה לולא הסתבך בפלילים. האם הממשלה הזו תהיה פופולרית? מן הסתם לא. אבל מורא הקלפיות הוא בדיוק מה שאמור להבטיח את שרידותה''.

סגל הוסיף: ''בנט ירצה בקיומה כדי למצות את השנתיים שלו כראש ממשלה. לפיד יתחזק אותה כדי להיכנס לתפקיד כשבנט יסיים. מרצ תחווה את מגע העור של כסאות מיניסטר אחרי עשרים שנה במדבר. נתניהו, המשקיף מבחוץ, יהיה סגולתה לאריכות ימים''.