לילה של אלימות בירושלים: "ירייה אחת באוויר הדפה את הפורעים"

עו"ד נתי רום ירה באוויר לאחר שערבים יידו אבנים וסלעים על כלי רכב, "אנשים נפגעים, אני יורה ירייה אחת באוויר שהודפת את הפורעים ובכך ניצלו חיינו''.

ערוץ 7 , י"א באייר תשפ"א

עו"ד נתי רום מארגון חוננו, הנהג שירה הלילה (שישי) באוויר בירושלים, סיפר כי הציל את חייו כאשר הצליח להדוף את הפורעים הערבים.

''עשרות פורעים רצים לתוך הצומת עם סלעים ומיידים על כלי רכב והולכי רגל. הם מתקרבים אלינו וממשיכים לזרוק אבנים. אנשים נפגעים, אני יורה ירייה אחת באוויר שבעצם הודפת את הפורעים שמתחילים לברוח ובכך ניצלו חיינו'', אמר רום.

יוסי מועלם, חובש איחוד הצלה שטיפל אתמול ביהודי שהותקף בירושלים, סיפר לכאן חדשות: "המראה לא היה נעים. לפי מה שסיפר, כשהרגיש סכנה לחייו השאיר את המכונית וברח. הוא היה מבולבל מאוד, כנראה שחטף מכות בראש. הוא אמר - 'לא עשיתי להם כלום. אין לי כוח, אני הולך למות'".

המשטרה הודיעה כי במהלך הלילה האחרון נעצרו למעלה מ-50 בני אדם, והם יובאו הבוקר לדיון בבית משפט השלום בעיר. כ-20 שוטרים נפצעו בעימותים והמשטרה השתמשה בגז מדמיע, מכת"זית וברימוני הלם.

במזרח ירושלים יידו עשרות ערבים אבנים לעבר כוחות המשטרה, שהשתמשו באמצעים לפיזור הפגנות.

בשער שכם התפרעו מאות ערבים, יידו אבנים והשליכו בקבוקי תבערה לעבר שוטרים. העימותים המשיכו גם לאחר שכוחות המשטרה עזבו את המקום. בתקרית סמוך לשער הפרחים הותקף נהג יהודי בנסיעה ברכבו. כשניסה לברוח הוכה ורכבו נשרף. קטטה פרצה גם בשוק מחנה יהודה בעיר.

בתקרית נוספת יידו עשרות צעירים אבנים לעבר שוטרים ברחוב ואן פאסן במזרח ירושלים. כוחות המשטרה ומג"ב פיזרו את המתפרעים תוך שימוש באמצעי פיזור.

משטרת מחוז ירושלים, שוטרי מג"ב וכוחות תגבור רבים נערכו לקראת צעדת המחאה של ארגון להב"ה שהתקיימה אמש (חמישי) מכיכר ספרא לשער שכם בבירה.

מאות צעירים החלו בצעדה תוך שהם צועקים 'שישרף לכם הכפר', 'דם יהודי אינו הפקר' ו'מוות לערבים'.

המשטרה יצרה חוצץ בין היהודים לערבים בין שער שכם לצומת הנביאים בירושלים. במרחק עשרות מטרים מהיהודים התאספו מאות ערבים שמיידים אבנים ויורים זיקוקים לעבר הכוחות. נעצרו שלושה חשודים "על חם" בעת יידוי אבנים וירי זיקוקים לעבר השוטרים.

במהלך ההפגנה, השוטרים עצרו חשוד שניסה להשליך גדר המוצבת במקום לעבר סוס משטרתי. החשוד הועבר לחקירה במשטרה.

במקביל לכך ולאחר שהוכרז למפגינים על פיזור ההפגנה, החלו כוחות המשטרה בפיזורם לכיוון כביש 1 תוך שימוש באמצעים.

יו"ר ארגון להב''ה בנצי גופשטיין אמר למפגינים: "אלפי יהודים הגיעו לכאן הערב בדרישה חד משמעית מממשלת ישראל והמשטרה - החזירו לנו את הכבוד הלאומי. אנחנו לא מוכנים לקבל התקפות והשפלות יומיומיות של ערבים כנגד יהודים כדבר שבשגרה".

במהלך ההפגנה, אמר גופשטיין: "הגענו לכאן כדי להגיד לכל אלו שחושבים שירושלים שלהם - ירושלים שייכת לנו. אותו ערבי שהעיף ליהודי מגבעת מהראש, רוצה להוריד לו את הראש. מי שרוצה להוריד ליהודי את הראש צריך לגרש אותו מכאן".

עוד לפני תחילת הצעדה, כוחות המשטרה פיזרו התפרעויות ליד שער שכם, במהלכן ערבים יידו אבנים ובקבוקים לעבר שוטרים. שוטר אחד נפצע באורח קל מפגיעת אבן בפניו. כוחות המשטרה החלו בפיזור המתפרעים תוך שימוש באמצעים.

שוטר נפצע בפניו מאבן שיידו ערבים, צילום: דוברות המשטרהטוען....

מוקדם יותר אתמול, המשטרה עצרה ארבעה חשודים שתקפו עובר אורח סמוך לשער יפו. המותקף עזב את המקום וטרם ידועה זהותו.

זמן קצר אחר כך, שוטרים הפועלים סמוך לרחוב נביאים קטן בירושלים עצרו חשוד ביידוי אבנים לעבר אדם אחר. החשוד שנעצר מועבר לחקירה במשטרה.

לצד זאת, ממשיכה המשטרה בחקירת אירועי האלימות שאירעו לאחרונה ושחלקם אף פורסמו ברשת החברתית, אירועי הפרות הסדר, גרימת נזק והתפרעויות בגינם נעצרו עד כה 79 חשודים בעבירות אלו ול-64 מהם הוארך מעצרם לטובת המשך פעולות החקירה.

כנגד שניים מהם המעורבים באירועי אלימות אף הוגשה היום הצהרת תובע לקראת כתב אישום שיוגש בימים הקרובים על ידי הפרקליטות.

מהמשטרה נמסר: ''נאפשר לכל אדם את זכות המחאה וחופש הביטוי בהתאם לחוק, אך נפעל באפס סובלנות כלפי כל גילוי אלימות, הפרת סדר ופגיעה בביטחון הציבור, הדגישו במשטרה''.

לאור האירועים של הימים האחרונים הנחה ראש העיר ירושלים, משה ליאון, לתגבר את מערך האבטחה ברכבת הקלה, במטרה לטפל באירועים חריגים בעת הנסיעה, באלימות נוסעים ולשמירת הוראות הבטיחות והביטחון.

כמו כן הנחה ראש העיר להגדיל את מספר המצלמות במרחב הציבורי במטרה לעקוב אחרי אירועים חריגים ולאכוף את הסדר הציבורי יחד עם המשטרה שאמונה על כך.

מערך התצפיתניות בחמ"ל העירוני יגדל אף הוא במטרה לזהות אירועים חריגים, ולהזניק למקום האירוע כוחות ביטחון ושיטור. כל אלה במטרה למנוע אלימות מיותרת, התנהגות ביריונית ושמירה על הסדר הציבורי.