במותך ציווית לנו את המחויבות

אבינועם ז"ל היקר, כשם שניצבת בחזית הלחימה בצוק איתן, הגנת והצלת את חבריך, אנחנו נתייצב, לזכרך ונסייע ללוחמים הנפגעים.

הרב אליעזר שנוולד , י"א באייר תשפ"א

במותך ציווית לנו את המחויבות-ערוץ 7
אבינעם בוכריס
צילום: בנימין קנדל

בשעות אלה מובא למנוחות אבינועם בוכריס ז"ל, חייל משוחרר בן 29, בן היישוב שילה, שאובחן בניוון שרירים מיד לאחר שחרורו מצה"ל. אבינועם הוכר רק השבוע, שלושה ימים לפני פטירתו, כנכה צה"ל.

אבינועם ז"ל, שחילץ באומץ את צוות הטנק שלו תחת אש במהלך מבצע 'צוק איתן', מעשה שזכה עליו באות הצטיינות, מעולם לא התאושש ממה שעבר עליו, והתחיל לחוות את התסמינים הראשונים חודשים ספורים לאחר תום המבצע. המאבק להכרה בו כנכה צה"ל לווה במאבק ציבורי ומשפטי ארוך, על אף שהסימפטומים הראשונים למחלתו הופיעו לפני שחרורו ועל אף שמחקרים מראים קשר ברור בין ניוון שרירים (ALS) ובין טראומה.

פטירתו המכאיבה של אבינועם ז"ל, בקרבה מצמררת להכרתו כנכה צה"ל ולניסיון ההתאבדות של איציק סעידיאן, הלום קרב מצוק איתן, העלתה לתודעה הציבורית את נכי צה"ל והלומי הקרב ואת המחויבות הכללית והפרטית לתמיכה ומעורבות בטיפול בנפגעי המלחמה.

מחקרים מראים שגורמים רבים משפיעים על היתכנות וחומרת התפתחות פוסט-טראומה, והנזקים הפיסיים והנפשיים הנגזרים ממנה. אחד מהגורמים המשמעותיים ביותר הוא מערכת תמיכה, ולשלילה - הבדידות. התמודדות עם טראומה באופן מבודד נחווית כחמורה ומסכנת בהרבה מהתמודדות המלווה בתמיכה והכרה, הן במעגל הקרוב והן במעגלים הנרחבים יותר.

התמיכה הציבורית המקיפה את לוחמי צה"ל עם צאתם למשימה, חייבת להקיף אותם גם עם שובם ממנה - מי בשלום ומי פצוע. האחריות לתמיכה ולליווי מונחת הן על כתפי המפקדים והן על כתפי המערכת; עבור החייל הנפגע, בדידות היא גורם סיכון עצום. התמיכה של המפקד, הצבא ומשרד הביטחון, הן ברמה האישית והן ברמה המנהלתית, יוצרת לכידות חשובה בתודעה של החייל - הצבא ששלח אותו למשימה, הוא גם הצבא שמקבל אותו ותומך בו אחריה. תחושת "בגידת המערכת" שחוו רבים מנפגעי הלם הקרב היא גורם סיכון בפני עצמו.

בתוך מכלול הטיפול של הנכים בצה"ל ישנו תחום שנמצא בפער גדול מן השאר – הטיפול בנפגעי טראומה. הארועים האחרונים העלו זאת לתודעה. פסיקת בית המשפט השבוע גם יצרה תקדים משפטי חשוב שעשוי להוות תשתית לקשירת מערכת הביטחון למחויבות הטיפול בחיילים נפגעי טראומה.
אולם עדיין נדרשת עבודה רבה כדי לקדם את הנושא.

ועדת האלוף הח"כ לשעבר איל בן ראובן ישבה על המדוכה והכינה תשתית לשינוי ועתה חייבים לתרגם את ההמלצות לתכנית עבודה מחייבת ומתוקצבת.

ובעיקר שינוי תודעתי בקרב הגורמים המוסמכים, מקבלי ההחלטות והחברה בכלל לגבי המחויבות שלנו כחברה ללוחמים שיצאו לקרב ושבו ממנו כשהם שלמים פיזית חיצונית ופגועים ומרוסקים מבחינה נפשית פנימית.

אבינועם ז"ל היקר כשם שניצבת בחזית הלחימה בצוק איתן, הגנת והצלת את חבריך, אנחנו נתייצב, לזכרך, כדי להציל ולסייע ללוחמים נפגעי הטראומה. במותך ציווית לנו את המחוייבות.