ממשלת שמאל = בחירות חמישיות

תמוהים מהלכיו של בנט לעבר ממשלת שעטנז, ממשלה שבה כולם יאכלו צפרדעים במהלך קריסתה המהירה לעבר בחירות חמישיות.

ד"ר רון בריימן , י"ב באייר תשפ"א

ממשלת שמאל = בחירות חמישיות-ערוץ 7
ד"ר רון בריימן
עצמי

הכל מקבלים חלחלה לנוכח הסיכוי לבחירות נוספות, חמישיות. רבים התחייבו, ונפתלי בנט בראשם, שלא תהיינה בחירות חמישיות.

על כן תמוהים מהלכיו של בנט לעבר ממשלת שעטנז, ממשלה שבה כולם יאכלו צפרדעים במהלך קריסתה המהירה לעבר בחירות חמישיות. בחירות חמישיות תהיינה בלתי נמנעות אם תקום ממשלת כלאיים בין השמאל המשיחי המתנשא לבין הימין.

יש להניח שנפתלי בנט מבין את משמעותה של ממשלה כזו בראשותו: כישלון ידוע מראש וסוף דרכו הפוליטית, עקב תרומתו להבאת השמאל הקיצוני לעמדות הנהגה, גם אם יאיר לפיד מבחין אבחנה שגויה בין חשוכים מימין לבין חשוכים משמאל.

ההסבר היחיד למהלכיו של בנט הוא ניסיונו לכפות על ראש הממשלה נתניהו פתרון שאיננו כרוך בבחירות חמישיות. המושג "ראש ממשלה חליפי" הומצא בממשלה היוצאת במטרה לאפשר לנתניהו לשאת בתואר זה בבוא העת (נובמבר 2021), בלי להיות מחויב לפרוש מתפקיד שר בממשלה.

ההמצאה "ראש ממשלה חליפי" יכולה לשמש גם למניעת בחירות חמישיות, אם ישכילו ויסכימו גם בנט וגם נתניהו להקמת ממשלה שב- 2 שנותיה הראשונות ישמש בה נפתלי בנט כראש ממשלה, ובנימין נתניהו יהיה "ראש ממשלה חליפי". הסכמה כזאת היא אמצעי המניעה מפני בחירות חמישיות. היא גם תאפשר לגדעון סער לא להיות שר תחת נתניהו, כפי שהתחייב.

בחירות חמישיות הן בלתי נמנעות. הן תקרינה בין בהקדם, אם אף מועמד לא יצליח להרכיב ממשלה, ובין בעתיד הקרוב, אם תיכון לזמן קצר ביותר ממשלת כלאיים, שעטנז חסר תוחלת. הדרך למניעתן היא הקמת ממשלת ימין אמיתית שאותה יובילו נפתלי בנט כראש ממשלה, ובנימין נתניהו כ- "ראש ממשלה חליפי".

אם בני גנץ יכול היה להיות "ראש ממשלה חליפי", על אחת כמה וכמה שבנימין נתניהו יכול לשמש בתפקיד ולשאת את התואר. האם לכך חותר נפתלי בנט תוך כדי מגעיו התמוהים עם יאיר לפיד?!