יוסי כהן
יוסי כהן צילום: Flash90

בצד ההסלמה בדרום ובירושלים בכירים בצמרת המדינית ביטחונית של ישראל, ובהם ראש המוסד יוסי כהן וראש המל"ל מאיר בן שבת, צפויים לצאת בימים הקרובים לארה"ב כדי למזער נזקים, ואף לנסות לעצור כליל את הסכם הגרעין המתרקם בין ארה"ב לאיראן.

בעיתון 'ישראל היום' דווח כי הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי הודיע על ביטול ביקורו, לאחר שהיה אמור להמריא הלילה לביקור ראשון בארה"ב כרמטכ"ל ולהיפגש עם הצמרת הביטחונית בארה"ב.

עוד תכנן כוכבי לדון עם עמיתיו במאמצי התעצמות חיזבאללה. לא מן הנמנע שאם השקט יישמר בדרום, הרמטכ"ל ישקול שלא לבטל את הביקור כולו, וייתכן שימריא השבוע בכל זאת לארה"ב.

ביום חמישי כינס נתניהו דיון רחב משתתפים, שבו גובשה האסטרטגיה הישראלית לנוכח ההתקדמות המהירה במגעים בין הצדדים בשיחות וינה. גורם מדיני אמר לאחר הדיון כי ההנחיה לבכירי מערכת הביטחון שטסים לשיחות בוושינגטון היא להביע התנגדות להסכם עם איראן, ולא לדון בו כיוון שמדובר בחזרה להסכם הקודם המסוכן לישראל ולאזור.

לדברי הגורם המדיני, אם בעתיד יתקיימו מגעים רציניים מצד איראן על הסכם משופר, ישראל תביע את עמדתה בעניין המאפיינים והתכולה שצריכים להיות בהסכם כזה.

עוד אמר הגורם כי ראש הממשלה הדגיש בדיון כי ישראל אינה צד להסכם הגרעין עם איראן ואינה מחויבת לו. עוד הבהיר כי ישראל מחויבת לאינטרסים הביטחוניים שלה ותפעל רק בהתאם לכך. עוד הדגיש כי חופש הפעולה של ישראל יישמר.

גורם נוסף שעודכן בתוכן הדיון אמר כי בצד ההתנגדות העקרונית להסכם, באופן מעשי הנציגים הישראלים צפויים להציג לעמיתיהם האמריקנים כמה המלצות עיקריות. האחת, להימנע מהסרת סנקציות מלאה וכוללת מהאיראנים כפי שכרגע מתכוון הממשל לעשות.

במקום זאת, בישראל סבורים שאם מסירים את העיצומים, אזי יש לעשות זאת רק במבנה של "ביטול סנקציה אמריקנית בתמורה לביטול הפרה איראנית". צעד נוסף שיעלו הבכירים הישראלים הוא פיקוח נשכני על איראן, בשיטת "בכל מקום ובכל זמן".

בהסכם משנת 2015 נקבע כי לאיראנים תינתן שהות של שלושה שבועות מרגע שיעלה חשד להפרת ההסכם מצידם ועד שמשלחת פקחים בינלאומית תבוא לבחון את הזירה בשטח.

בישראל מבקשים לשלול מהאיראנים את האפשרות לטשטש ראיות, ועל כן מעוניינים שהאמריקנים יכניסו בהסכם סעיף שמאפשר להכניס פקחים לאתרי הגרעין בלי התראה קודמת.