פרופ' נחמן אש
פרופ' נחמן אשצילום: David Cohen/Flash90

לאחר שהתפשטות נגיף קורונה הורידה ללא ספק את ראשה במהלך השבועות האחרונים, מחקר חדש שבוצע במשרד הבריאות חושף תופעת לוואי אפשרית של חיסון הקורונה השני. עוד פורסם, כי תופעת לוואי זו נפוצה בעיקר בקרב גברים בגילאי 18-30, וכוללת התפתחות דלקת בשריר הלב בסבירות של אחד ל-20 אלף מקרים.

פרופ' נחמן אש, פרויקטור הקורונה, שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב־103fm והגיב לדברים: "נכון לשים את זה בסימן שאלה. ראינו שיש עשרות מקרים של דלקת בשריר הלב בקרב מחוסנים במנה ראשונה ושנייה מתוך מיליוני מחוסנים. אנו צריכים לראות אם אפשר לייחס עודף תחלואה לחיסון, זה נמצא בבדיקה".

לדבריו, "גם אם נראה את הנתון הזה, צריך לזכור האם זה משהו שמונע את ההתחסנות. ברוב המקרים זאת מחלה שחולפת ללא שאריות, אך יש מקרים מסוימים בהם יכולה להיגרם פגיעה יותר קשה בשריר הלב ואף למוות. אי אפשר לומר בוודאות שהחיסונים באמת גרמו למוות".

על העלייה בשיעורי התחלואה במערכת החינוך אמר אש, "יש מקרים של הדבקות בבתי ספר כצפוי, כעת לא נראה שהתחלואה עולה דרך מערכת החינוך. אנו מנסים לבצע בדיקות נרחבות ככל הניתן, וקשה לדעת מה מקור ההדבקה במקרים הללו, החשיפה היא רבה".

להערכת פרופ' אש יידרש חיסון שלישי נגד נגיף הקורונה. "הסבירות שהישראלים יידרשו לחיסון שלישי גבוהה. הסיכוי שהחיסון טוב להרבה שנים כנראה לא גדול. גם בגלל שהחיסוניות יורדת וגם בגלל המוטציות".