בודפשט, הונגריה
בודפשט, הונגריהצילום: ISTOCK

בית הדין הרבני לממונות הוציא ביום רביעי צו מניע שהורה לממשלת הונגריה להקפיא את הכספים המיועדים לקהילה היהודית במדינה.

החלטת בית הדין התקבלה בעקבות התביעה שהוגשה על-ידי הקהילה החרדית האוטונומית של הונגריה (MAOIH) והתאחדות הקהילות היהודיות בהונגריה (EMIH), המיוצגים ע"י פרופ' עו"ד אביעד הכהן, נגד פדרציה הניאולוגית-רפורמית של הקהילות היהודיות ההונגריות (MAZSIHISZ). דיון בתביעה יתקיים ביום ראשון ה- 9 במאי בירושלים.

מדובר בסכסוך ממושך בין הקהילה החרדית לקהילה הרפורמית סביב תשלומי פיצוים בגין נכסים שנלקחו מהקהילה היהודית ההונגרית בתקופת השואה והשלטון הקומוניסטי.

לפני כחודשיים שלחו אנשי הקהילה החרדית האוטונומית של הונגריה (MAOIH) מכתב רשמי לנשיא מז'יהיס אנדרש הייסלר ובו דרשו להסדיר מיידית את החוב של 10 מיליארד פורינט (33 מיליון דולר). במז'יהיס לא נענו לפניות חוזרות ונשנות של מנהיגי הקהילה החרדית מאז שנת 2018.

התובעים מבקשים מבית הדין להורות על "חלוקה חדשה, הוגנת וצודקת של ככל הכספים בין שלוש הקהילות, בדרך שתשקף את חלקה של כל אחת מהן בפעילות היהודית בהונגריה, שלשמה ניתנים הכספים".

הקהילה היהודית ההונגרית מורכבת משלושה זרמים: ניאולוגי-רפורמי (MAZSIHISZ), חב"ד / אורתודוכסים (EMIH) וחרדים (MAOIH). בשנת 1991 עבר בפרלמנט ההונגרי חוק הפיצויים לקהילות היהודיות בגין רכוש שנלקח מהקהילות במהלך הכיבוש הנאצי. לאחר משא ומתן ממושך, חתמו ארגונים יהודיים שהוקמו אחרי נפילת השלטון הקומוניסטי וממשלת הונגריה על ההסדר שנקרא "קצבה תמידית" (או פיצוי נצחי). זה הפך את כל התביעות בגין נדל"ן שנלקח מיהודים לקצבאות שנתיות משולמות לקהילות ע"י הממשלה.

על פי ההסכם, חמישה אחוזים מהערך הנוכחי של הנדל"ן ישולם בצורה של קצבה שנתית כדי שהקהילות יוכלו להמשיך את פעילותן. ההסכם נחתם ב -1 באוקטובר 1998 בין ממשלת הונגריה למז'יהיס הרפורמית, שפעלה אז מטעם שלושת פלחי הקהילה היהודית. על פי תנאי הסכם זה הוסב השווי הכולל של קרן הקצבה - 13.511 מיליארד HUF (43 מיליון דולר) למקור הקצבה.

בבסיס הטענה של הקהילה החרדית עומדת העובדה שכמעט 40 אחוזים מתוך 153 הנכסים המהווים בסיס לקצבה התמידית היו שייכים היסטורית לקהילה החרדית. מאז 1998 קיבלה הקהילה החרדית מעט יותר מחמישה אחוזים מכלל הסכום של 30 מיליארד הפורנט (96 מיליון דולר), במקום כמעט 40 אחוזים המגיעים לה.