העליון אישר את שידור חקירת שעיה סגל ז"ל

בית המשפט העליון הפך את החלטת בית המשפט המחוזי ואישר לתכנית "המקור" לשדר את תיעוד חקירת מקורבם של בני הזוג נתניהו במשטרה

ערוץ 7 , י"ג באייר תשפ"א

העליון אישר את שידור חקירת שעיה סגל ז"ל-ערוץ 7
רביב דרוקר בבית המשפט העליון
צילום: חזקי ברוך

שופטי בית המשפט העליון, נועם סולברג יעל וילנר ואלכס שטיין קיבלו את ערעור "רשת מדיה" והעיתונאי רביב דרוקר, והתירו לשדר תיעוד חזותי וקולי מחקירתו של שעיה סגל ז"ל במשטרה.

סגל היה יועץ תקשורת, אשר במשך שנים נחשב למקורבם ואיש אמונם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה נתניהו, ובחקירתו במשטרה מסר דברים שעלולים להביך את ראש הממשלה ורעייתו.

בפסק הדין ציין השופט סולברג כי האיסור על פרסום תיעוד חזותי וקולי מחקירה במשטרה נועד להגן על כבודו של הנחקר, ולא למנוע זיהום של ההליך המשפטי.

"בקובעו את הכלל האוסר לפרסם תיעוד חזותי או קולי של חקירה, ביקש המחוקק, בראש ובראשונה, להגן על פרטיותם ועל כבודם של העדים והחשודים. כפועל יוצא, בבואו לקבוע אם נכון לחרוג מן הכלל ולהתיר פרסום של תיעוד חזותי וקולי, יבחן תחילה, כיצד עשוי הפרסום להשפיע על פרטיותו וכבודו של הנחקר", ציין סולברג.

לנוכח הנסיבות החריגות, והעובדה שסגל כבר איננו בין החיים, ציין השופט סולברג כי "קרובי המת רשאים אפוא 'למחול' על פגיעה בכבודו, ובשמו הטוב של המת; ורשאים הם גם לתבוע את עלבונו ונגד ביזויו".

במקרה זה, מאחר ששרה סגל, אלמנתו ושותפתו של שעיה סגל, לא התנגדה לפרסום, קבע סולברג כי יש להתיר את הפרסום, "בנדון דידן, הודיעה אלמנתו ושותפתו העסקית של שעיה ז"ל – שרהלה סגל – כי היא אינה מתנגדת לפרסום התיעוד החזותי והקולי של חקירתו, בתכנית 'המקור'. משלא הותיר אחריו המנוח הוראות ברורות בעניין הזה, אין לנו אלא הודעה שמסרה לנו אלמנתו".

עוד ציין השופט כי העובדה שעדותו של סגל לא צפויה לשמש כראיה במשפט נתניהו, מפחיתה גם את החשש לפגיעה בהליך המשפטי, וממילא תומכת גם היא באישור הפרסום.