ציון יום השנה לטבח הארמנים בירושלים
ציון יום השנה לטבח הארמנים בירושלים פלאש 90

לב ספיווק, יו"ר ההתאחדות הבינלאומית ישראל-אזרבייג'ן, "אזיז", מתייחס להכרה של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ברצח העם הארמני.

"דבר ראשון ביידן לא הכיר ברצח העם אלא רק השתמש במילה ג'נוסייד ונכון שזה חשוב כי זה בא מפי נשיא ארה"ב אבל אין לזה שום משמעות אלא יותר כביטוי פוליטי", אמר ספיווק לערוץ 7.

''מה שקרה בארמניה זה אסון אבל גם לאבד אדם אחד זה אסון גדול. לג'נוסייד-רצח עם יש משמעות משפטית שמוגדרת על ידי האו"ם בחמשה פרמטרים ומה שקרה בארמניה אין את כל הפרמטרים ולא את הפרמטר החשוב שאין שום הוראה של האימפריה העותומנית שקראה להרוג ולהשמיד את הארמנים".

מה המשמעות שישראל תכיר ברצח העם הארמני כפי שדורשים כמה מחברי הכנסת?

''יש הבדל ענק בין שנשיא המדינה או ראש הממשלה מכירים ברצח העם לבין אם המדינה מכירה. הנשיא רבלין כבר הכיר ברצח העם 'בחוג'אלי' שהארמנים טבחו בעם האזרי אבל אין לכך שם משמעות, אם המדינה תכיר זה כבר סיפור אחר. בנוגע לשאלה שלך אם מדינת ישראל תכיר ברצח העם הארמני היחסים בין ישראל לאזרבייג'ן יפגעו במיוחד שאחרי המלחמה האחרונה בעיני העם האזרי ישראל היא גיבורה ובכל מקום אפשר לראות את דגל ישראל מתנוסס.

''לא נראה לי שמישהו במדינת ישראל בכלל או במשרד החוץ בפרט רוצה לראות משבר בין היחסים בשביל אמירה כזו או אחרת לטובת העם הארמני. כמו כן, הכרה כזו תחזק את הפגיעה של ישראל ביחסים עם טורקיה שגם היום הם לא כל כך טובים אך במגמת התחזקות".