בג"ץ: מבקשי המקלט יקבלו מעמד ארעי אם לא תתקבל החלטה בעניינם

השופטים קבעו כי המדינה רשאית להחליט אם להכיר במבקשי המקלט מדרפור כפליטים או להרחיקם, אך בלא החלטה הם יקבלו מעמד בסוף השנה

ערוץ 7 , י"ג באייר תשפ"א

בג"ץ: מבקשי המקלט יקבלו מעמד ארעי אם לא תתקבל החלטה בעניינם-ערוץ 7
מסתננים מסודן
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

שופטי בג"ץ קבעו כי על המדינה לקבל החלטה בעניינם של מבקשי מקלט יוצאי חבל דרפור, חבל הרי הנובה והנילוס הכחול, עד לסוף שנת 2021.

את ההכרעה על המדינה לקבל בין אם על ידי הכרעה בבקשות המקלט (בהתבסס על גיבוש קווים מנחים עקרוניים או באופן פרטני) ובין באמצעות גיבוש פתרון אחר, דוגמת הענקת מעמד מטעמים הומניטאריים או מתווה שיאפשר את יציאתם של מבקשי המקלט מישראל וחזרתם לסודן.

שופטי הרוב, הנשיאה חיות והשופט ג'ורג' קרא הוסיפו וקבעו כי במידה שלא יימצא פתרון עד יום 30.12.2021, יונפק, בכפוף להיעדרה של מניעה פלילית או ביטחונית, רישיון של תושב ארעי למבקשי מקלט שהגישו את בקשתם לפני יוני 2017, מדובר ב- 2,445 מבקשי מקלט.

השופטת וילנר הסכימה עם שופטי הרוב כי לנוכח הפגיעה המתמשכת במבקשי המקלט יוצאי דרפור, אשר נובעת ממחדלה של המדינה לקבל החלטה בעניינם, הגיעה העת לקצוב למדינה זמן למציאת פתרון עבור מבקשי מקלט אלה.

עם זאת, השופטת וילנר סברה כי אין מקום להוסיף ולהורות על סעד גורף של הענקת רישיון ישיבה ארעי ל-2,445 מבקשי המקלט ככל שלא יימצא פתרון למצוקתם עד סוף שנת 2021, משום שלגישתה כאשר סעד כאמור ניתן על-ידי בית המשפט, עליו להינתן באופן פרטני ורק לאחר בחינה של התאמת הנסיבות העובדתיות הקונקרטיות לקריטריונים הקבועים בחוק.

בחינה כאמור לא נעשתה, ואף לא התאפשרה, בין היתר מאחר שהרוב המוחלט של מבקשי המקלט הנדונים כלל אינם נמנים עם העותרים בעתירות שהוגשו.

במרכז למדיניות הגירה בישראל מגיבים להחלטה ומציינים כי "בית הדין האירופי לזכויות אדם והטריבונל העליון לעררים בבריטניה קבעו שניתן להחזיר את מרבית יוצאי דרפור לסודן. מדינות רבות בעולם כבר עושות את זה כגון: צרפת, איטליה, בלגיה בריטניה אוסטרליה ועוד".

עוד אומרים במרכז כי "עד היום הקושי המרכזי של מדינת ישראל היה העדר ביחסים דיפלומטיים. כיום, עם התחממות היחסים וביטול החרם על ישראל - אין שום מניעה להחזיר, ולכן למדינה יש די ויותר זמן לבדוק את הבקשות על בסיס פרטני ולדחות את כולן. במקביל לקדם החזרה מעשית של מרבית המסתננים מסודן, כולל אלו הטוענים שהגיעו לכאן מדרפור. אנו במרכז למדיניות הגירה ישראלית מקווים שהמדינה תעשה זאת, ועכשיו, כשזה גם מעוגן בלו"ז, אז שזה גם יקרה במהרה".