רצח שרה חלימי: אלפים הפגינו בפריז ובתל אביב

אלפי בני אדם מפגינים בפריז נגד ההחלטה שלא להעמיד לדין את הרוצח המוסלמי של שרה חלימי הי"ד. הפגנה דומה נערכה בתל אביב.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"ג באייר תשפ"א

אלפי בני אדם הפגינו אחר הצהריים (ראשון) במרכז פריז נגד ההחלטה של בית המשפט בצרפת שלא להעמיד לדין את הרוצח המוסלמי של שרה חלימי הי"ד בשל העובדה שהיה תחת השפעת קנאביס ולכן לטענתו לא היה אחראי למעשיו.

במקביל נערכה הפגנה גם מול שגרירות צרפת בתל אביב. אריאל קנדל, מנכ"ל עמותת "קעליטה" - ארגון הגג של עולי צרפת בישראל, אמר בהפגנה כי "זמן קצר לאחר שציינו את יום השואה, אנו מקבלים תזכורת נוספת לכך שהאנטישמיות עדין משתוללת באירופה. הרוצח היה אחראי לגמרי למעשיו - ולא ייתכן שייצא לחופשי.

''לאחר שמשבר הקורונה ייצר גל אנטישמיות והסתה חסר תקדים, שהגיע לשיאו כאשר רוססו בלב פריז כתובת נאצה וצלבי קרס, החלטת ביהמ"ש העליון מהווה יריקה בפרצופה של הקהילה היהודית בצרפת – ולמעשה פגיעה ביהודי כל העולם. מאז משפט אייכמן לא נשפט רוצח אנטישמי בישראל - אך לאור חדלון מערכת המשפט בצרפת, שמוציאה רוצח לחופשי, כנראה שאין ברירה", הוסיף קנדל.

ההפגנה בפריז
צילום: קריף

כאמור, בית המשפט הצרפתי קבע כי רוצחה של שרה חלימי אינו כשיר לעמוד לדין בגלל "שחטף התקף פסיכוזה בעקבות עישון קנאביס לפני הרצח".

שרה חלימי הוכתה למוות בשנת 2017 והושלכה ממרפסת דירתה בפריז על ידי שכנה לבניין, תוך כדי צרחות ''אללה וואכבר'' מצדו של הרוצח.

ח"כ אמילי מואטי (העבודה) נפגשה עם שגריר צרפת בישראל אריק דנון מיד בתום השתתפותה במפגן הסולידאריות בתל אביב.. בפגישה עדכן השגריר על יוזמת נשיא צרפת עמנואל מקרון לתקן את הסעיף בחוק הנוגע לאחריות פלילית כך שהשפעת סמים לא תהווה הגנה מפני מיצוי הדין.

"באתי להביע סולידריות עם משפחת חלימי היקרה ועם הקהילה היהודית כולה", אמרה מואטי. ''צרפת הוכיחה פעמים רבות בעבר שהיא יודעת להילחם באנטישמיות ולהוקיע פשעי שנאה נגד יהודים. רוב הצרפתים, במיוחד בצמרת המדינה, רואים בפשעים נגד יהודים פשעים נגד צרפת כולה. אני מקווה שגם הפעם תימצא הדרך להבטיח שהרוצח הנתעב לא יהלך חופשי להרבה הרבה שנים".

שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי אמר כי הוא ''מצטרף למחאת יהודי צרפת על ההחלטה שלא להעמיד לדין את הרוצח המתועב, שרצח בשנת 2017 את ד״ר שרה חלימי הי״ד בפריז באכזריות והשליך את גופתה מחלון הקומה השלישית. זה היה רצח על רקע אנטישמי והטענה שהרוצח לא היה אחראי למעשיו זועקת לשמיים''.

שרת התפוצות עומר ינקלביץ' הגיעה להפגנה של קהילת יהודי צרפת מול שגרירות צרפת בתל אביב, ואמרה כי "החלטת בית המשפט העליון של צרפת היא אבסורדית, שערורייתית ומסוכנת. מתל אביב ועד פריז, העם היהודי בישראל ובעולם כולו עומד מאוחד לצד משפחת חלימי והקהילה היהודית בצרפת. שרה חלימי נרצחה רק בגלל היותה יהודייה. המתקפה האנטישמית הזו מחזירה אותנו לימים אפלים בהיסטוריה של עמנו. אבל היום, העם היהודי לא יעמוד בשקט. אנחנו דורשים צדק".

חבר הפרלמנט הצרפתי מאיר חביב אמר בשבוע שעבר: ״אנו חשים תסכול גדול, אי הבנה ופשוט כעס בעקבות החלטת בית המשפט לא להעמיד לדין את הרוצח השפל של שרה חלימי ז"ל. רק מפני שהרוצח האנטישמי והברברי לקח לפני הרצח נשיפה של קנאביס, קבעו כי הוא אינו אחראי למעשיו ובכך נתנו בעקיפין רישיון להרוג.

״החלטת בית המשפט מקוממת מכיוון שבמקום להחמיר בעונשו של הרוצח בשל העובדה כי עישן סמים לפני הרצח, התבססו על העובדה הזאת כדי לתת לו לחמוק מהעונש״, כך חביב.

ההפגנה בתל אביב
צילום: ארסן אוסטרובסקי