בחירות חמישיות? אל תעשו לנו את זה

אפשר להזיז את נתניהו, אפשר להקים ממשלת אחדות או ממשלת ימין עם רע''ם. העיקר שתוקם ממשלה קבועה לעם העייף.

הרב עמיחי גורדין , י"ג באייר תשפ"א

בחירות חמישיות? אל תעשו לנו את זה  -ערוץ 7
בנימין נתניהו
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

את היטלר היה צריך לעצור בשנות השלושים. היה צריך והיה אפשר. בשנת 1936 הפר היטלר את חוזה לוקרנו ופלש לחבל הריין. כל הנתונים הצבאיים היו נגדו. לו השכילה אז צרפת להגיב לפלישה הגרמנית, תולדות ימי העולם היו אחרים לגמרי והשואה כנראה שהייתה נמנעת.

לא אני המצאתי את זה, כך אמר לימים אדולף היטלר ימ״ש בעצמו: ״48 השעות שלאחר הכניסה לחבל הריין היו המתוחות ביותר בחיי. אילו נכנסו הצרפתים אז לחבל הריין, היינו צריכים לסגת כשזנבנו בין רגלינו, מפני שכוחות הצבא שעמדו אז לרשותנו לא היו מספיקים אפילו להתנגדות צנועה״.

אבל הצרפתים היו אז בתקופה של חוסר יציבות שלטונית שבאה לידי ביטוי בממשלות מעבר שלא החזיקו מעמד ולא הרגישו שיש להם תמיכה ציבורית אפילו למהלך פשוט ולא מסוכן כמו עצירת הפלישה לחבל הריין. הממשלה הצרפתית פחדה מכל מהלך שיפגע בה בבחירות ואיבדה את הזדמנות הפז לעצור את הנאצים.

ממשלות המעבר שמלוות אותנו מזה שנתיים ימים עושות רע למדינה. קשה מאוד לקבל החלטות משמעותיות במצב כזה. הדיווחים על הרצון של הצבא להגיב למתקפות בעזה ועל הברקס שהוא קיבל מהדרג המדיני מטרידים מאוד. אין מה להשוות בין החמאס לנאציזם אבל השתיקה וההבלגה לנוכח התעצמות החמאס וההשתוללות שלו, מעלה ספקות קשים על אופי קבלת ההחלטות הביטחוניות על ידי הדרג המדיני.

כל הסקרים מלמדים שלמרבה הפלא תוצאות הבחירות החמישיות לא יהיו שונות מהארבע הקודמות ולא מאלו שיבואו אחריהן. הדהירה לעבר בחירות חמישיות היא דהירה לעבר קיפאון ומחדל, ובשכונה הקשוחה שבה אנו חיים על קיפאון ומחדל משלמים מחירים כבדים.

צריך לעשות כל מאמץ להקים ממשלה קבועה. יש לא מעט אפשרויות להקמת ממשלה. כולן גרועות. גרועות מאוד. אבל גרועה מהן היא הסטגנציה שבה אנו נמצאים.

אפשר ללחוץ על הליכוד להזיז את נתניהו לשנתיים. אפשר ללכת בגוש אחד (חרדים, ימינה וסמוטריץ׳) לממשלת אחדות עם סער ולפיד. אפשר להקים ממשלת ימין בתמיכת רעם. לכל אופציה יש חסרונות גדולים מאוד ייתכן שחלק מהאופציות צריכות להידחות על הסף. אבל מנהיגות היא לא רק הכרעה בין טוב לרע אלא הכרעה בין גרוע לגרוע מאוד.

אין שום תועלת בבחירות חמישיות. נחזור לאותה נקודה בדיוק. כל חברי הכנסת מגוש הימין צריכים לחשוב איך בכל זאת מקימים ממשלה קבועה לעם העייף והמשופע הזה. זה לא הזמן להסביר למה כל אפשרות היא אפשרות גרועה. זה הזמן שמפלגות הימין ימצאו מוצא.

אתם פוליטיקאים. זה המקצוע שלכם אם אחרי ארבע מערכות בחירות אתם לא מצליחים להקים ממשלה, אולי כדאי שתשימו את המפתחות על השולחן.