48 שעות: בג"ץ לוחץ למנות שר משפטים

הנשיאה אסתר חיות קראה לראש הממשלה למנות שר קבוע עד יום שלישי, נתניהו השיב כי הוא מבטיח לקיים דיון בנושא.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"ג באייר תשפ"א

48 שעות: בג"ץ לוחץ למנות שר משפטים-ערוץ 7
אסתר חיות
צילום: דוברות לשכת עורכי הדין

ראש הממשלה בנימין נתניהו התחייב הערב (ראשון) בפני בג"ץ לדון במינוי שר משפטים עד יום שלישי לפני הצהריים. דיון בממשלה לגבי יתר השרים יתקיים ביום ראשון הבא.

במענה לבג''ץ ציין נתניהו שהוא לא יכול להתחייב שימונו שרים בפועל אך כאמור הבטיח לקיים דיון בנושא.

נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות אמרה כי אם לא ימונה שר משפטים ביום שלישי יתקיים דיון בבית המשפט עוד באותו היום בשעות אחר הצהריים. "נעקוב ונתכנס שוב", ציינה חיות.

שר הביטחון בני גנץ אמר כי ''אדרוש בישיבת הממשלה למנות אותי לשר משפטים קבוע בכדי להמשיך לשמור על הדמוקרטיה, ובהתאם להסכם שנחתם עם הליכוד. לא אתן לנתניהו אף דריסת רגל. לא צריך בשביל זה 48 שעות, אפשר להביא משאל גם בתוך 48 דקות ולהפסיק את הפגיעה בשלטון החוק''.

במקביל, היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט, פנה היום לשופטי בג''ץ ואמר כי לאור העובדה שלפי חוות הדעת של משרד הבריאות המתווה שגיבש שב"ס בעניין הבאת עצירים לדיונים אינו נותן מענה לסיכון הבריאותי - יש למנות מיידית שר משפטים. "אי מתן פתרון מיידי לסוגיית העצירים יהיה בלתי סביר באופן קיצוני".

לדברי מנדלבליט: "אי מינוי שר משפטים מביאה למצב חריג ביותר וחמור מבחינה משטרית, ולפגיעה קשה בתפקוד הממשלה. פגיעה זו הולכת ומחמירה עם חלוף הזמן, וככל שמתארך המצב בו לא עומדים שרים בראש חלק ממשרדי הממשלה".