חנוכת הכיכר
חנוכת הכיכר צילום: רן אליהו

101 שנה לאחר כינוסה של ועידת סן רמו, נחנכה בנתניה כיכר על שמה של הוועידה הבינלאומית.

הכיכר נחנכה ביוזמת שגריר ישראל באיטליה ובמעמדו של שגריר איטליה בישראל, ג'אנלואיג'י בנדטי וכן במעמד יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית יעקב חגואל, האלוף עוזי דיין וכן מרים פיירברג-איכר, ראש העיר נתניה.

ועידת סן רמו התכנסה בתום מלחמת העולם הראשונה, באפריל 1920, ודנה בחלוקת האימפריה העות'מאנית בין המעצמות האירופיות המנצחות. בין היתר, הוחלט בה למסור לבריטניה את השלטון על ארץ ישראל ולמעשה להביא להגשמת הצהרת בלפור – שדיברה על יישוב מחדש של הבית היהודי בארץ ישראל.

ראש העיר נתניה מרים פיירברג-איכר אמרה בטקס: "בועידת סן רמו, אומות העולם הכירו בפעם הראשונה בעם היהודי כטוען לגיטימי על ארצו העתיקה ולמעשה במדינת סן רמו נולדה מדינת היהודים".

בכיכר החדשה הונצח שמה של העיר סן רמו על גבי מונומנט מוזהב, המתכתב עם הכתר שהינו חלק מסמלה של העיר. הוא מואר בצבעי הדגל האיטלקי, כאשר מסביבו נשתל גינון, אף הוא בצבעי הדגל: אדום –לבן- ירוק.

שגריר איטליה בישראל, ג'אנלואיג'י בנדטי: "אנחנו גאים על כך שהעיר סן רמו ואיטליה בכלל אירחו ועידה בינלאומית חשובה כל כך שהניחה נדבך חשוב בהקמתה של מדינת ישראל. תודתי הכנה לעיר נתניה ולראש העיר על יוזמת להקדיש כיכר זאת לטובת ועידת סן רמו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו