פרופ' גולדרייך בכנסת
פרופ' גולדרייך בכנסת צילום: נדב אלימלך

כ-‭60‬ נכי צה"ל חתמו על עצומה הקוראת לפרופ' עודד גולדרייך לוותר על פרס ישראל.

כזכור, בג"ץ אישר לשר החינוך יואב גלנט לבחון מחדש את הענקת פרס ישראל לפרופ' גולדרייך ממכון ויצמן, שתמך בתנועת ה-‭BDS‬ ובחרם על אוניברסיטת אריאל.

גולדרייך טען כי ההחלטה לא להעניק לו את הפרס נובעת משיקולים פוליטיים לא רלוונטיים, אותם שיקולים שהוא עצמו הכניס כאשר קרא להחרים את עמיתיו באוניברסיטת אריאל.

תנועת אם תרצו, המפעילה את האתר "הכר את המרצה", אשר חושף פעילות אנטי-ישראלית של מרצים ישראלים המקבלים משכורת ציבורית, היא שחשפה כמה ימים לפני הדיון בבג"ץ את העצומה שעליה חתם פרופ' גולדרייך, הקוראת להחרים את אוניברסיטת אריאל. בשל החשיפה החליט בג"ץ לאפשר לשר גלנט לדחות את ההכרעה על הענקת הפרס לפרופ' גולדרייך ב-‭30‬ ימים.

"אנו, לוחמי צה"ל שנפצעו בהגנה על מדינת ישראל, קוראים לך לוותר בעצמך על פרס ישראל ולחסוך מכולנו את עוגמת הנפש", כתבו בעצומה שנשלחה אליו אתמול ופורסמה בעיתון ישראל היום.

"אין חולק על העובדה שלחמנו, הגנו בגופנו ונפצענו בלחימה כדי שכלל אזרחי ישראל, מימין ומשמאל, דתיים וחילונים, ערבים ויהודים, יחיו בבטחה בישראל, ואנו גאים שעשינו זאת כדי שגם אתה תרגיש בטוח לבטא את כלל דעותך בחופשיות ובביטחון במדינת ישראל", כתבו נכי צה"ל.

עוד כתבו כי "התעקשותך לקבל את פרס ישראל למרות התבטאויותיך לאורך השנים נגד המדינה וחייליה, וכן קריאתך להחרמת מוסדות אקדמיים ביהודה ושומרון - שאנו מזכירים לך כי לומדים בהם ערבים ויהודים כאחד - היא בעינינו צביעות, היעדר יושרה מיסודה, והיא פוגעת בנו ביתר שאת".

לירן ברוך, יו"ר פורום נכי צה"ל למען ביטחון ישראל, שיזם את המכתב, מסר כי "הענקת פרס ישראל לאדם החתום על עצומות בינלאומיות המכפישות את המדינה, עצומות תמיכה במרצים ובסטודנטים המסרבים לשרת בצה"ל, עצומות הקוראות להטלת חרם ולמשיכת השקעות ממוסדות אקדמיים ישראליים, היא פשוט יריקה בפנינו. אנו מבקשים ממך, אל תזרה מלח על הפצעים שלנו! אם יש בך עוד מעט תחושת אמת וצדק, עליך להודיע קבל עם ועדה כי הינך מוותר על קבלת פרס ישראל כבר עכשיו, ולחסוך מכולנו את עוגמת הנפש".

עו"ד מיכאל ספרד המייצג את גולדרייך הגיב לעצומה. "פרופ' גולדרייך אינו מעוניין להתווכח עם חותמי המכתב, אבל מבקש להזכיר שהוצאה של דעות אל מחוץ לגדר היא מעשה בלתי דמוקרטי ומסוכן. היום מייחסים לו אמירות ומעשים שהם 'נגד המדינה' ומחר ייחסו זאת לחותמי המכתב. כל שפרופ' גולדרייך אמר וכל שעשה נועד לקדם את מה שנראה לו נכון וטוב עבור החברה הישראלית, והפרשנות של החותמים לדברים נובעת ככל הנראה מעמדותיהם הפוליטיות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו