שפך הירדן
שפך הירדן צילום: החברה להגנת הטבע

חלק גדול מנחלי ישראל, הם במצב עגום – מזוהמים, פגועים, נתפסו על ידי חקלאות, הפכו לתעלות ניקוז מבטון, או שספיקת המים בהם ירדה, בעקבות בנייה מאסיבית.

כדי לחשוף לציבור את יופיים וייחודם של הנחלים בישראל ולעורר את דעת הקהל, בנוגע לחשיבות השמירה עליהם, תקיים החברה להגנת הטבע, בסוף השבוע הקרוב, זו השנה השנייה ברציפות, את "קרנבל בנחל" – 40 טיולים מהנים, אירועים וסיורים מקצועיים, בנחלים ובמעיינות בכל רחבי הארץ, במחירים סמליים.

הסיורים והטיולים, יתקיימו, בין היתר, בירדן הדרומי, בעין דבשה, בנחל הירקון, נחל ציפורי, החביס ונחל כזיב, נחל אוג, נחל תנינים, נחל בוקק, נחל פרת, נחל אלכסנדר, נחל לכיש, נחל שורק, ועוד

עשרות האירועים יתקיימו בסוף השבוע הנוכחי, בימים חמישי ושישי, בנחלים ובמעיינות ברחבי הארץ, מהגולן בצפון, ועד אילת בדרום, בין היתר בגליל, בעמקים, במישור החוף, הרי ירושלים ויהודה, השפלה, הנגב, הערבה ובירדן הדרומי, בשטח שבדרך כלל סגור למטיילים.

בין הנחלים שהסיורים יתקיימו בהם – נחל הירקון, נחל כזיב, נחל אוג, נחל תנינים, נחל רפאים, נחל שורק, נחל ג'ילבון, נחל עובדיה, הירדן בצפון ים המלח, נחל בוקק, נחל עמירם, נחל פרת, נחל פקיעין, נחל לכיש ועוד.

את האירועים יזמה ומובילה החברה להגנת הטבע, בשיתוף פעולה עם רשויות ניקוז ונחלים, כמו רשות ניקוז ונחלים קישון, רשות נחל ירקון, רשות ניקוז ונחלים גליל מערבי, רשות ניקוז שרון, ורשויות מקומיות, בהן עיריית אשדוד (בשיתוף איגוד ערים אשדוד יבנה, תיירות אשדוד) ומועצה אזורית עמק חפר.

הטיולים והסיורים יהיה במחיר סמלי, חלקם במחיר של 25 שקלים למבוגר (20 שקל, לחברי החברה להגנת הטבע), ו - 15 שקלים לילד וחלקם במחיר של 10 שקלים בלבד. חלק מהסיורים יהיו ללא תשלום בכלל.

בחברה להגנת הטבע מציינים, כי מטרת האירועים, היא לחשוף בפני הציבור, את יופיים של הנחלים והמעיינות ובעיקר את חשיבותם, הן מבחינה טבעית והן לאדם וכן לעורר את דעת הקהל, לגבי הצורך בשמירה על הנחלים והמעיינות כבתי גידול טבעיים, נקיים ולא פגועים.

על פי החברה להגנת הטבע, מצב הנחלים בארץ כיום עגום למדי - רובם מזוהמים בזיהומים שונים – החל מביוב, קולחין, שפכי תעשיה, פסולת ועד עכברת. התוואי הטבעי של רבים מהם נפגע כתוצאה מפיתוח ובינוי ללא התחשבות במבנה הטבעי ואחרים פשוט הפכו לתעלות ניקוז מבטון. בנוסף, מעיינות רבים נתפסים לצרכי חקלאות בעיקר ואחרים – ספיקת המים שלהם נפגעת, עקב בנייה מאסיבית.

איריס ארבל מהנהלת החברה אומרת ש"במסגרת 'קרנבל בנחל', הציבור יוכל ליהנות מאחד ממשאבי הטבע היותר יפים שיש לטבע בארץ להציע. הטיולים והאירועים, הם בפרישה ארצית, מודרכים על ידי מדריכי ואנשי המקצוע של החברה להגנת הטבע ועל ידי אנשי רשויות הניקוז והנחלים ומוצעים, לכבוד הקרנבל, במחירים סמליים.

הקרנבל הוא חגיגה של נחלים ומעיינות ואנו מברכים על השותפות עם רשויות ניקוז ונחלים ורשויות מקומיות שהצטרפו לחגיגה. אנו קוראים למקבלי ההחלטות, לשמור על משאב טבע נדיר ואיכותי זה, לפעול בדחיפות להפסקת זיהומי הנחלים, בעיקר בנחלי החוף ולעצור את הפגיעה המתמשכת במעיינות, בעיקר באזור החולה והגולן ובהרי ירושלים."

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו