רע"ם בקואליציה - דיון סוער באולפן

זה מול זה באולפן ערוץ 7 - עו"ד כאמל טיבי ופעיל הימין משה מירון: האם ניתן להקים ממשלה בתמיכת רע"ם? מדוע דגל ישראל לא מונף בסכנין?

ערוץ 7 , ט"ו באייר תשפ"א

דיון סוער התקיים באולפן ערוץ 7 סביב סוגיית שילובה של רע"ם בקואליציית הימין, כאשר מהצד האחר פעיל הימין משה מירון ומהעבר האחר היועץ האסטרטגי עורך הדין כאמל טיבי.

על עצם העלאתה של הסוגיה לדיון רק כעת אומר עו"ד טיבי כי יש להפנות שאלה זו למפלגות היהודיות ולממשלות לדורותיהן. כשהתבקש לשים את האצבע על הדרישות שצריכות מלגות ערביות להציב בפני מרכיבי הקואליציה, מעלה עו"ד טיבי את בעיותיו האזרחיות של המגזר הערבי, סוגיות של בינוי ותכנון, אלימות, ביטחון אישי, קליטת אקדמאים ערבים במוסדות המדינה, ניצול ההון האנושי הערבי בשורות המדינה ועוד.

מירון מצידו דוחה נמרצות את כל מה שהוא מגדיר כקומבינות שיאפשרו את שילובם של מי שאינם מזדהים עם המדינה כמדינה יהודית בממשלה. לדבריו יש להפנות אל עו"ד טיבי את השאלה מדוע אינם חוגגים את יום העצמאות, אינם מתגייסים לצה"ל, אינם תולים דגלי ישראל באום אל פאחם ובסכנין ואינם מזילים דמעה ביום הזיכרון וכיוצא באלה. לטעמו מענה לשאלה זו יבהיר באמת את הסיבה לכך שאין מקום לשילובם בקואליציה של מי שאינם מקבלים את מדינת ישראל כריבון היחיד בארץ ישראל.

לשאלתו של מירון אם הוא נכון לשרת את המדינה בה הוא חי, משיב עו"ד טיבי כי אם המדינה תיתן לו את מה שהוא מגדיר כמסגרת הנכונה הוא מוכן לשירות לאומי לבנו.

לדברי טיבי החברה בישראל פוסלת ומדירה עשרים אחוז מהחברה בישראל, המגזר הערבי, ומשום כך לא ניתן לדרוש מהם לחגוג את יום העצמאות. כשנשאל אודות ההשתלבות הדרוזים במדינה, בצבא ובמוסדות, קובע טיבי כי חוק הלאום גורם לדרוזים להתחרט על התמיכה במדינה. מירון דוחה את הטענות ושואל אם ידע על דרוזים כלשהם שעזבו את שורות הצבא בגלל חוק הלאום. לטעמו העובדה שאין דרוזים שכאלה מוכיחה את נאמנותם לצבא.

בהתייחס לשילוב הרשימה המשותפת ורע"ם בקואליציה, בצורה כזו או אחרת, אומר מירון דברים נחרצים כחבר ליכוד, "אסור לשתף פעולה לא עם רע"ם ולא ם הרשימה המשותפת. לא בהסכמה מבחוץ ולא בשום קומבינות ומצידי אפשרי ללכת לבחירות חמישיות, כי עם מי שרוצה להשמיד את המדינה לא עושים הסכמים". על קביעתו של עו"ד טיבי שאיש אינו רוצה להשמיד את ישראל, מזכיר מירון את סירובו של מנסור עבאס לגנות פגיעה בחיילי צה"ל.

מירון דוחה את טענתו של עו"ד מירון ולפיה יהודים צועקים 'מוות לערבים'. לדבריו כמי שגדל בשורות תנועת כך ובישיבה בקבר יוסף מעולם לא קרא 'מוות לערבים' ואין לו דבר נגד ערבים באשר הם, "ערבי שמכבד את מדינת ישראל שיישאר כאן, אבל הם רוצים להרוס את המדינה. תגידו את האמת".

להערכתו של עו"ד טיבי מנסור עבאס קרא נכון את המפה הפוליטית הבין שהדרך לקבלת זכויות מהמדינה עוברת דרך הנכונות לישיבה משותפת עם מפלגות השלטון. "תראה לי את הנכונות שאהיה חלק בלתי נפרד מהמדינה", הוא אומר ומוסיף כי להערכתו אם לא תהיה הסכמה לדרך זו מצידן של מפלגות יהודיות תלך ישראל שוב ושוב למערכות בחירות.

"מי שרוצה להשמיד את מדינת ישראל אסור שיהיה אתו שיתוף פעולה, לא כזה ולא כזה", אומר מירון בהתייחס להערכות לפיהן האירועים האחרונים בזירה הפוליטית רק חושפים את המתרחש מאז ומתמיד מאחורי הקלעים בין מפלגות יהודיות וערביות המגיעות יחד לסיכומים בשתיקה ומתחת לשולחן. "אני מסתכל על הדברים של חברי הכנסת שתומכים בשהידים", הוא אומר כשהוא דוחה שוב את טענתו של עו"ד טיבי ולפיה איש אינו רוצה ואינו יכול להשמיד את ישראל.

על הירידה המשמעותית בכוחן של המפלגות הערביות בתוצאות הבחירות האחרונות אומר טיבי כי מספר לא מבוטל ששל מצביעים ערבים תמכו במרצ, בעבודה, בליכוד ובמפלגות יהודיות אחרות, ובנוסף הוא סבור כי התמיכה המגזרית בבחירות הקודמות ברימה המשותפת נבעה מהקמפיין אותו ניהל נתניהו נגד הרשימה, מה שעורר 'געוואלד ערבי'.

עוד מתייחס טיבי לסוגיית שיתוף הפעולה בין המפלגות החרדיות לאלו הערביות. להערכתו החתירה לחופש הפולחן הוא מהגורמים המרכזיים שהובילו לשיתוף פעולה זה הננשך מאז קום המדינה. "החברה החרדית והחברה הערבית סובלות מאותן בעיות כמעט", הוא אומר ומברך על שיתוף הפעולה הזה.

להערכתו לקראת הבחירות הבאות צפויה הרשימה המשותפת להתפצל בשל מאזן הכוחות הלא פרופורציונאלי בין הסיעות ולנוכח הנתק הרעיוני של השותפות לרשימה אל מול עמדותיה של בל"ד, "אני לא מבין מה בל"ד עושה בכלל ברשימה המשותפת. אין לה מה לחפש שם", הוא אומר.

"אם חד"ש תלך לבד ורע"ם תלך לבד, תהיה מלחמת עולם של שמרנים מול רדיקאלים", הוא מעריך. מן העבר השני קורא מירון לציבור הימין להתלכד ולחדול מהמתקפה ההדדית בתוך המחנה "ואם יש אפשרות שגורמים הקוראים לעצמם ימין, כמו אלקין וסער, עדיין לא מאוחר להקים ממשלת ימין".