שיחות הגרעין בווינה
שיחות הגרעין בווינה צילום: רויטרס

מיכאיל אוליאנוב, שגריר רוסיה לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ונציגה לשיחות הגרעין, אומר היום (שני) בראיון ל-i24NEWS כי הם מכבדים את החששות של ישראל, אך יחד עם זאת הם רואים את התפקיד שיש להסכם הגרעין באופן שונה ממדינת ישראל.

"יחד עם הקהילה הבינלאומית כולה, אנו מאמינים כי הסכם הגרעין הוא בעל ערך רב שיש לקיימו והוא יתכתב עם האינטרסים הביטחוניים של כל המדינות בעולם ובאזור המזרח התיכון״, אמר אוליאנוב.

על התקיפות האחרונות באיראן אמר כי לא הוכח שישראל הייתה מעורבת בהן והוא לא מתכוון לעסוק בספקולציות. ״כעיקרון, אנחנו מאמינים כי פעולות מסוג זה משיגות את התוצאה ההפוכה ומסוכנות״, הוסיף.

עוד אמר אוליאנוב כי הוא ״לא בטוח שייחתם הסכם סופי, זה תלוי במה שיחליטו במשא ומתן אבל אני יכול להגיד לך בוודאות שסוף המו"מ לא יכול לקרות בקרוב, זה לא עניין של ימים, זה עניין של שבועות במקרה הטוב, או אולי זה ידרוש פרק זמן ארוך יותר. אני יכול לנקוב בתאריך הרצוי שזה ה -20 במאי. מדוע? מפני שבתאריך ה- 22 במאי יפוגו ההבנות הזמניות בין סוכנות האטום הבינלאומית לטהרן".

אוליאנוב סיפר כי בעקבות התקיפות בנתנז התקיימו בוועדה דיונים אותם הגדיר 'קשים', אך הצדדים החליטו להתמקד ולהשקיע את מרצם במשימה העיקרית: הסכם הגרעין.

כשנשאל האם לדעתו ההסכם יבטיח שאיראן לא תחזיק בנשק גרעיני השיב: ״הייתי אומר בוודאות כי הסכם הגרעין הוא הערובה הזמינה הטובה ביותר לכך שאיראן לא תחזיק בנשק גרעיני. זאת הערובה הטובה ביותר. כל שאר הדרכים והאמצעים חסרי תועלת ואתה יכול לראות זאת בעצמך. הלחץ המדיני המקסימלי של ארצות הברית רק הוביל להתקדמות משמעותית של תוכנית הגרעין האיראנית, אבל אנחנו יכולים להשיג תוצאות חיוביות באמצעות מו״מ דיפלומטי ושיקום הסכם הגרעין. לדעתנו, ההסכם יענה על הצרכים הביטחוניים של ישראל״.