בית הדין בהאג
בית הדין בהאגצילום: רויטרס

ארגון Human Rights Watch יפרסם היום (שלישי) דוח בתפוצה בינלאומית הטוען שישראל היא מדינת אפרטהייד בכל גבולותיה המבצעת פשעים נגד האנושות.

לדברי ארגון NGO Monitor שניתח את המסמך, "הדו"ח משקף עשורים של פעילות פוליטית קיצונית מצד HRW כלפי ישראל והיהודים והוא אינו עוסק בביקורת משפטית ועובדתית של המדיניות מעבר לקו הירוק, אלא בעצם קיומה של מדינה יהודית בכל גבול שהוא. המחברים מדגישים כי "המדיניות הדמוגרפית של ישראל" מאז הקמתה, ובעיקר חוק השבות, היא מה שהופכים אותה למדינת אפרטהייד".

עוד אומרים בארגון כי "ממצאי הניתוח של 217 עמודי הדוח מראים כי הטיעונים המשפטיים לגבי אמנת רומא וההגדרה של 'אפרטהייד' הינם מעוותים, ואף נדחו במשך שנים על ידי מומחים מכל העולם. הארגון טוען שסידורי הביטחון הישראליים מאז הקמת המדינה והצעדים למלחמה בטרור נועדו ל'מטרות דמוגרפיות' על מנת לייהד מקומות נוספים ולגרש את מי שאינו יהודי. בנוסף, מגדיר הארגון את הבדואים בנגב כפלסטינים ומבקש לבטל את חוק השבות".

"ההמלצות בדוח לקהילה הבינלאומית משקפות את תמיכתו העמוקה של הארגון בקמפיין ה-BDS: קריאה לאמברגו, איסור כניסה לאזרחים ישראליים, הקפאת נכסים, ואיום מפורש על אזרחים זרים שעושים עסקים עם ישראל. ההמלצות לפלסטינים נראות כניסיון ללבות את הסכסוך, כולל קריאה לסיום התיאום הביטחוני – דבר שמנוגד לכל ערך הקשור לזכויות אדם או אי-אלימות",קובעים בארגון.

עוד מציינים כי "המחבר העיקרי של הדוח הוא פעיל ה-BDS עומר שאקר. בשנת 2019, לאחר שנתיים של משפט מתוקשר בו טען כי אינו פעיל BDS, בית המשפט העליון קבע כי הוא לקח חלק מרכזי בקמפיין בעת שהותו בארץ ולכן ויזת העבודה שלו כנציג הארגון לא תחודש".

מכון המחקר NGO Monitor חוקר מזה 17 שנה את ארגון Human Rights Watch. במהלך בתקופה זו, הארגון שיחק תפקיד מכריע בביצוע לובי בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג כדי שיפתחו בחקירה נגד ישראלים. הוא יזם את החרם נגד ישראל בפיפ״א וב-AirBnB והוביל את הלובי באו״ם לפרסום הרשימה השחורה של עסקים הפועלים בישראל.

מחקר נוסף של המכון מראה כי הדו"ח הוא חלק מקמפיין מתוזמן שמתנהל מאז תחילת 2020, בו מעורבים יותר מתריסר ארגונים לא-ממשלתיים ישראליים, פלסטיניים ובינלאומיים, הנועד להחזיר את המושג 'אפרטהייד' לשיח, לאור החלטת בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג.

פרופסור ג׳ראלד שטיינברג, נשיא מכון המחקר NGO Monitor ציין כי ״לדמוניזציה של ישראל באמצעות השוואות למשטר האפרטהייד של דרום אפריקה יש קשר ישיר לקמפיינים שהובילו בעבר מדינות ערב והגוש הסובייטי, ועד לארגוני זכויות האדם בועידת דרבן. התרומה האחרונה של HRW למאמץ זה כוללת ערבוב של תעמולה חובבנית, האשמות שקריות והמצאות משפטיות. לא מדובר בביקורת על מדיניותה של ישראל – אלא על שלילתה כמדינה יהודית".

לדעתו, "זה רק מוכיח שמייסד הארגון, רוברט ברנשטיין, צדק לפני עשור כשאמר ׳הארגון איבד את המצפן המוסרי שלו. הדוחות שלהם עוזרים לאלו שמנסים להפוך את ישראל למדינה מנודה׳".