הקלטות שר החוץ האיראני | ג'ון קרי מכחיש שדיווח לאיראן על תקיפות ישראליות

מזכיר המדינה של ברק אובמה מכחיש את ההאשמות כי הודיע לאיראן על תקיפות ישראליות בסוריה: "טענות שקריות באופן חד משמעי".

ניסן צור - ערוץ 7 , ט"ו באייר תשפ"א

הקלטות שר החוץ האיראני | ג'ון קרי מכחיש שדיווח לאיראן על תקיפות ישראליות-ערוץ 7
ג'ון קרי
צילום: רויטרס

מזכיר המדינה לשעבר, ג'ון קרי, מכחיש את ההאשמות כי הודיע למשטר האיראני על התקיפות הישראליות נגד מטרות איראניות בסוריה, וטוען כי ההאשמות נגדו הן "שקריות באופן חד משמעי".

כזכור, בהקלטה שנחשפה בחודש שעבר, מספר שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף כי מזכיר המדינה לשעבר קרי סיפר לו כי "ישראל תקפה לפחות 200 מטרות איראניות בסוריה".

בציוץ שפירסם בחשבון הטוויטר שלו כתב קרי כי "אני יכול לומר לכם כי הסיפור הזה וההאשמות האלו שקריות באופן חד משמעי. זה מעולם לא קרה – כאשר הייתי מזכיר המדינה או לאחר מכן".

על פי הדיווח ב"ניו יורק טיימס", שר החוץ האיראני הודה בשיחה שהודלפה, אותה קיים עם הכלכלן סעיד ליילז, כי "היה המום מגילוי של קרי" על התקיפות הישראליות.

כיום משמש ג'ון קרי כשליח המיוחד של ממשל ביידן לנושא האקלים, אך רשת "פוקס ניוז" חשפה כי במהלך נשיאותו של דונלד טראמפ נפגש קרי פעמיים עם זריף ללא ידיעתו של טראמפ, והנשיא לשעבר טען לאחר מכן כי "יש להעמיד לדין את קרי על הפגישות עם שר החוץ האיראני".

כמה מחברי הקונגרס הרפובליקנים טענו לאחר הטענות כי קרי דיווח לאיראנים על התקיפות הישראליות בסוריה כי הוא חייב להתפטר מתפקידו כשליח האקלים בממשל ביידן, וכי מדובר ב"בגידה בישראל, בעלת הברית הקרובה של ארה"ב", לדבריהם.