העברית הרב-מגדרית חדרה לצה"ל

בכמה קורסים בחיל המודיעין שולבה "עברית רב-מגדרית" - שיטת עיצוב אותיות חדשה שלא מגדירה את מגדר המילים בעברית.

תגיות: עברית צה"ל
יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , ט"ו באייר תשפ"א

העברית הרב-מגדרית חדרה לצה"ל-ערוץ 7
למצולמת אין קשר לידיעה
צילום: דובר צה''ל

בחיל המודיעין בצה"ל החלו באחרונה להשתמש בשפה רב-מגדרית הפונה לכלל המגדרים באופן שווה. כך פרסמה לראשונה העיתונאית טל שניידר ב'זמן ישראל'.

מדובר מספר קורסים שעוברים חיילי המודיעין. על פי הדיווח, התכנים שהועברו בקורסים המדוברים כללו שימוש בשפה רב מגדרית ואף שימוש בגופן "עברית רב-מגדרית" שיצרה האמנית מיכל שומר בשנת 2019.

יו"ר מפלגת 'העבודה' ח"כ מרב מיכאלי בירכה על השינוי. "סוף סוף צה"ל מתחיל לדבר שוויון, עכשיו הוא צריך ליישם שוויון", צייצה בחשבון הטוויטר שלה.

מיכאלי פירטה: "שוויון הזדמנויות מלא לנשים. שוויון באפשרות להתמיין לכל סוגי התפקידים והיחידות, שוויון בשירות, שוויון באפשרויות הקידום. חובת הגיוס של נשים לצה"ל שווה, הגיע הזמן שגם בתוכו יהיה פשוט שוויון, בדרכנו לעשות גם שלום".

העברית הרב-מגדרית שיצרה מיכל שומר היא עיצוב מיוחד לאותיות השפה עברית, כך שמתאפשר לכותב לכתוב בעברית ומבלי להגדיר למי הוא פונה.

שומר עיצבה 12 תווים חדשים ו-11 אותיות וסימן ניקוד. כך למשל, על מנת שלא להשתמש באופן הרגיל במילה "אתן" ולפנות רק לנשים, שומר עיצבה אות המשלבת את האות מ' סופית ונ' סופית ונתנה לה את השם "נם סופית".

שימוש בשפה רב-מגדרית בפיקוד העורף
צילום: תורת לחימה