בישיבה ביפו מרגיעים ומתחזקים

מנכ"ל ישיבת 'שירת משה', שהותקף יחד עם הרב מאלי באלימות, מספר על האווירה בישיבה ובעיר בכלל ועת החיבוק והחיזוק שמגיע מהעם כולו.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט"ו באייר תשפ"א

בישיבה ביפו מרגיעים ומתחזקים-ערוץ 7
ערבים צורחים לעבר היהודים המפגינים ביפו: "מתנחלים הביתה, אללה וואכבר"
צילום: יהונתן גוטליב

מנכ"ל ישיבת ההסדר 'שירת משה' ביפו, משה שנדוביץ, שהוכה יחד עם ראש הישיבה, הרב מאלי, בידי פורעים ערבים, מספר על הלך הרוחות בישיבה ובעיר ימים לאחר הסערה.

"אני מדגיש כאן את האופטימיות והחזון הגדול של הרב מאלי, שכבר באותו יום אמר ממשיכים הלאה באותו הכוח, שהשכנות הטובה תימשך ואכן כבר ביום רביעי הודיעו שיפו נרגעה", אומר שנדוביץ בהתייחסו לאווירה כיום בישיבה ובמוסדותיה.

לתמיכה בישיבת ביפו לחצו כאן

"הישיבה עם כל הכוח קדימה, אנחנו כעת בקמפיין התרמה ומקבלים חיבוק ענק מכל הארץ, מאות תורמים רוצים לחזק את המוסדות ואת הפעילות ביפו", חלק מהפעילויות מתקיים מחוץ לכותלי בית המדרש של הישיבה, המכינות והמדרשה, יוצא אל הקהילה שסביב הישיבה ועל כך מספר שנדוביץ כי "ביפו יש הרבה משפחות שזקוקות לסיוע, יש את קהילת עולי אתיופיה שזקוקה לחיזוק ולחיבוק והמוסדות שלנו בשיתוף המוסדות בעיר והעירייה פועלים שם, אנחנו מקיימים חונכויות לילדים, ליווי נערות בסיכון, עזרה למעוטי יכולת, פעילות לחייזוק הקהילה ועוד. הכל ממשיך כאילו לא קרה כלום. מהאירוע של השבוע שעבר קיבלנו דחיפה ועוצמות. הוכח כמה אנחנו נחוצים ומשמעותיים כאן ואנחנו צריכים לעשות את הכול טוב יותר, קומה אחת למעלה".

"בשמחה גדולה אני יכול להגיד אנחנו מקבלים חיבוק חם. כל מי שמציע לרב מאלי לחזק כאן בצורות שונות, המענה הוא שכל אחד ימשיך בעשייה במקומו", אומר שנדוביץ בהתייחס לאופן בו התקבלה בציבור הציוני דתי גישתו של הרב מאלי שקרא להרגיע את הרוחות ולשוב לעשייה וללימוד באופן מיידי. "כל אחד ילמד במקומו ואנחנו מעודדים את המסוגלות לחיות כאן ביפו עם השכנים האחרים, גם הערבים. האלימות לסוגיה פוגעת בכולם. אנחנו מחזקים את המשטרה שתעשה עבודתה נאמנה ובמקביל ממשיכים בעשיית טוב. אנשים מגיבים לקמפיין ואומרים שהם שמחים במסר הזה".

על המחאה היהודית שהתעוררה מיד לאחר האירוע האלים אומר שנדוביץ: "המחאה שהייתה אחרי תקיפה הייתה במקום. מדובר בראש ישיבה וקהילה חשוב בישראל שפוגעים בו וצריך למחות על כך". לזאת הוא מוסיף ומדגיש כי במחאה זו יש "לשבח את המוחים ששמרו על כל כללי המשטרה. זה מסר שאומר שהמשטרה תעשה את שלה ואנחנו נקפיד על כל הנהלים. הפעילות והקשר עם התושבים יימשכו בעוז ובעצמה".

לתמיכה בישיבת ביפו לחצו כאן

על ההתעניינות של נכבדים ערבים בשלומו של הרב מאלי לאחר התקיפה הוא מספר: "כבר באותו יום שכנים ערבים הגיעו, התעניינו, היו יותר משייח' אחד שהביעו שאת נפש ומורת רוח מהפעולות האלה. הגיעו גם נציגים מבית לחם כדי לחזק ולומר שזו לא דרכנו. פנו מכל קצות הקשת הפוליטית".

על דבריהם של אישים כדוגמת ראש עיריית תל אביב יפו, רון חולדאי, שהזכיר את הקושי של ערביי יפו להכיל את מצוקותיהם או כאלה המבקשים לערוך השוואה בין הפורעים הערבים למוחים יהודים, אומר שנדוביץ כי "כל אחד זכאי ורשאי להביע את דעתו וניתן לכל אחד את מקומו, אבל השטח אומר את שלו בצורה איתנה ומשמעותית".

בהתייחס לקמפיין ההתרמה המתקיים החל מהיום אומר שנדוביץ' כי אין מדובר בקמפיין התרמה ממוקד לבניית מבנה מסוים בישיבה, אלא "היעד החשוב ביותר ברמה הפנים-מערכתית הוא החיזוק שאנחנו מקבלים בכל רגע ורגע בתרומות שמגיעות מכל הארץ. זה מחזק את התחושה וההבנה שאנחנו שליחים של הציבור כולו".

"הרב מאלי הוא איש חזון וחלום ואילולא החזון והחלום שלו לא הינו מגיעים לכל הפעילות הענפה בעיר, לעשייה הרבה ולשלוש מאות וחמישים תלמידים. לא מיתגנו יעד מוגדר בצורה של מבנה וכו' אלא הזנקת הפעילות ככלל".

עוד שאלנו את שנדוביץ וביקשנו את התייחסותו להחלטת בית המשפט לשחרר את התוקפים למעצר בית ולהציב סימן שאלה על המניע הגזעני של התקיפה, ושנדוביץ מעדיף למקד את דבריו במשטרה העושה את תפקידה ופחות לבקר גורמים אחרים: "אנחנו מחזקים את המשטרה שעושה עבודתה נאמנה, שתפסה אותם, הגישה כתב אישום ודואגת לממש את כל הסמכויות שלה במסגרת החוק. דרוש כאן טיפול ומחאה גדולה. בסך הכול רגוע ביפו. אמנם יש פיקים של התפרצויות, אבל המשטרה יודעת לטפל בהם".

לתמיכה בישיבת ביפו לחצו כאן