הדרכה הורית. אילוסטרציה
הדרכה הורית. אילוסטרציה צילום: ISTOCK

"ילדים מגיעים לעולם בלי מדריך" הוא אחד המשפטים הנודעים ביותר על גידול ילדים. אולם, אין זה אומר שהורים לילדים בכל הגילאים לא יכולים לקבל הדרכה ממקורות מוסמכים. הדרכה הורית היא כלי חיוני שיכול לסייע לכם להתמודד עם סוגיות שונות, וחשוב להכיר את השירות הזה מקרוב.

מה זאת בדיוק הדרכה הורית?

כפי שהשם מרמז, הדרכה הורית היא הדרכה עבור הורים שמתמודדים עם בעיות שונות שעולות עם ילדיהם. בחייהם של ילדים מתרחשים דברים רבים שמשפיעים על ההתנהגות והשגרה שלהם, ולעתים הורים זקוקים לחוות דעת ניטרלית ולסיוע מקצועי מבחוץ.

בתהליך של הדרכה הורית, ההורים מקבלים ייעוץ ורוכשים מיומנויות כדי להתמודד עם ילדיהם באופן מיטבי. המטרה של הדרכה הורית על ידי פסיכולוג היא למצוא דרכי התמודדות יעילות כדי שהורים יוכלו לפתור מחלוקות עם ילדיהם על הצד הטוב ביותר.

מתי צריך לפנות למדריך הורות?

לעתים, הורים נתקלים בקשיי תקשורת והתמודדות עם ילדיהם, מה שמצריך הדרכה הורית מקצועית. כאשר ילדים עוברים שינויים, נתקלים באתגרים חדשים, מפגינים קשיים חברתיים, סובלים מבעיות שינה, מביעים זעם בצורה לא בריאה, חולקים על הוריהם דרך קבע, או כאשר נוצר מתח במרחב המשפחתי, מומלץ לפנות אל מדריך הורות.

כמו תחומים רבים אחרים, גם הורות היא תחום טיפולי, ואף אדם אינו נולד עם כל התשובות לבעיות שעולות כאשר אנו הופכים להורים. לכן, כאשר עולה תחושת תסכול מחוויית ההורות והתמודדות עם ילדים, צריך לדעת לקחת צעד אחורה, לבחון את הדברים בעין מקצועית ולקבל את הכלים להתמודד עם הבעיות שצפו במשפחה.

הדרכה הורית על ידי פסיכולוג: כיצד היא עוזרת?

ישנן הדרכות הוריות שמטרתן היא לתת להורים ייעוץ נקודתי. ההדרכות האלו מסייעות במקרים מסוימים, אך יש מקרים שבהם יש צורך בהדרכה ממושכת. במקרים הללו חשוב להתייעץ עם מומחה בתחום הנפש, כלומר מדריך הורי שהוא פסיכולוג.

כאשר ילדים מפגינים התנהגות בעייתית לאורך זמן, כאשר נולד ילד ראשון להורים טריים, כאשר דינמיקה עם ילדים משפיעה על היחס בין הורים וילדים, ובמקרים אחרים פסיכולוג יכול להיות הפתרון לבעיה.

פסיכולוג שהוא מדריך הורות מעניק ייעוץ ארוך-טווח עבור הורים לילדים בגיל הרך, ילדים בגיל בית הספר וילדים בגיל ההתבגרות. כלומר, ניתן לקבל כלים להתמודדות עם הבעיות שעולות בכל גיל.

במהלך המפגשים עם המדריך או המדריכה, חשוב שתהיה השתתפות של שני ההורים. במהלך מפגשי ההדרכה, תוכלו להציף את כל הסוגיות שמפריעות לכם, ליישב מחלוקות חינוך עם בני זוגכם, ואפילו לנסות את השיטות שלמדתם עם הפסיכולוג. לאחר מספר מפגשים, יהיו בידכם את הכלים הנכונים להתמודד עם בעיות שעלו עם ילדיכם.

הדרכה הורית היא כלי חיונית בשלבים ובמצבים שונים בחייהם של הורים וילדים. ייעוץ מקצועי של פסיכולוג שמתמחה בהדרכת הורים יסייע לכם לפתור בעיות שלעתים נראה שאין להן פתרון, ולהחזיר את ההרמוניה לביתכם עם הזמן.

למידע נוסף בנושא ניתן לבקר באתר מכון סול https://www.soulpsy.co.il

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו