היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט הגיש אחר הצהריים (שלישי) את תגובתו לבג"ץ בנושא מינוי שר המשפטים, וקבע כי חלה חובה לבצע את המינוי מיידית.

בהודעה ציין מנדלבליט, "כפי ששב והדגיש היועץ המשפטי לממשלה, שיקולים פוליטיים אינם יכולים להצדיק חוסר מעש ממשלתי אשר פוגע באינטרסים ציבורים חיוניים, ובפרט כאשר מדובר בסיכון חמור לבריאות הציבור".

לדבריו, "התגבשה חובה משפטית למינוי שר משפטים לאלתר, ובהתאם לכך ולצו על-תנאי שהוצא ביום 22.4.21, אין מנוס ממתן צו מוחלט המורה לממשלת לאייש ללא דיחוי את תפקיד שר המשפטים בממשלה ה-35".

בהודעתו חזר מנדלבליט על העמדה שהציג בחוות הדעת ששיגר גם לראש הממשלה נתניהו ולראש הממשלה החלופי בני גנץ, ולפיה להצבעה על מינוי השר אקוניס לשר משפטים אין תוקף.

"לאור התנגדותו המפורשת של ראש הממשלה החלופי להצבעה על מינוי השר אקוניס שר המשפטים, ובנסיבות העניין, מדובר בהצבעה לא חוקית, ועל כן אסור היה לקיימה", קבע היועמ"ש.

מנדלבליט אף הוסיף, "גם אילו, מבחינה תיאורטית, הייתה ההצבעה על מינויו של השר אקוניס לתפקיד שר המשפטים חוקית, הרי שלנוכח העובדה כי כל שרי גוש כחול לבן הצביעו נגד הצעת ההחלטה, הרי שבהתאם להוראת סעיף 13א לחוק יסוד: הממשלה, יש לראות בתוצאה כאילו היה שוויון בין הקולות, ולפיכך – כי ההצעה לא התקבלה. עמדה משפטית זו הובאה בפני הממשלה כבר במכתבי שבסמך, שרלוונטי גם לעניין ההצבעה הנוכחית בשינויים המחויבים".

נתניהו סירב היום למנות את גנץ לתפקיד שר המשפטים וערך הצבעה על מינויו של אופיר אקוניס בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה, דבר שעשוי להשפיע על התקדמות המו"מ הקואליציוני לקראת פקיעת המנדט של נתניהו בעוד שבוע.

יו"ר ימינה נפתלי בנט תקף בחריפות את התנהלות הליכוד, "מדינת ישראל מתקרבת לסף תהום של אנרכיה. אין לנו מדינה אחרת. אני קורא לכולם להבין את גודל הרגע, להתעשת ולגלות אחריות לאומית. מדינת ישראל חייבת בדחיפות ממשלה מתפקדת ויציבה".

יו"ר תקווה חדשה גדעון סער, כתב: "הסאגה סביב (אי) מינוי שר המשפטים שהגיעה לשיאה עכשיו בישיבת הממשלה ההזויה היא עדות נוספת לצורך החיוני בהחלפת השלטון".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו