הנוסע הסמוי
הנוסע הסמוי JURGEN OLCZYK/NETFLIX

לרוב, סרטים שמתרחשים בחלל החיצון נוטים להיות מרוחים ועם עלילה דלה, בכל זאת, השטח המצומצם של החללית ומספרם הקטן של אנשי הצוות לא מאפשרים יותר מדי יכולת תמרון עלילתית. 'הנוסע הסמוי' של נטפליקס לא שונה מהבחינה הזו.

ובכל זאת, למרות שאת העלילה היה אפשר לצמצם למשפט 'חללית ממריאה עם נוסע סמוי בתוכה, אין מספיק חמצן לכולם, מה האסטרונאוטים יעשו?', הייתי במתח לאורך כל הסרט מהסיבה הפשוטה – הייתי סקרן לראות אם האסטרונאוטים יפסקו כרבי עקיבא או כבן פטורא.

"שנים שהיו מהלכין בדרך" אומרת לנו הגמרא בבבא מציעא, "וביד אחד מהן קיתון של מים. אם שותין שניהם, מתים. ואם שותה אחד מהן, מגיע לישוב. דרש בן פטורא: מוטב שישתו שניהם וימותו ואל יראה אחד מהם במיתתו של חברו. עד שבא ר' עקיבא ולימד: וחי אחיך עמך, חייך קודמים לחיי חברך".

אז לא מחייב שזה לגמרי אותו מקרה, ויש את ההבדלים בין לא לתת באופן פסיבי לבין לקחת באופן אקטיבי, ועדיין, השאלה המוסרית שניצבת בבסיס הסרט היא אותה שאלה בה דנו בן פטורא ורבי עקיבא לפני אלפיים שנה: "אל יראה אחד מהם במיתת חברו" או "חייך קודמים לחיי חברך"?.

מה האסטרונאוטים החליטו בסוף אני לא אחשוף כאן כדי להימנע מספוילרים, אבל האמת היא שזה בכלל לא משנה. כאמור, עלילת הסרט היא לא מה שחשוב פה, שם הסרט ('הנוסע הסמוי') והתמונה של החללית כבר די גילו לכם את רובה, מה שחשוב פה היא השאלה המוסרית, והיא מופנית אלינו, הקהל.

הדמויות האנמיות והחביבות שקל להזדהות איתן, החשיפה לסיפור האישי, השיתוף של הצופה בהתייעצות הקדחתנית ובייאוש שבא בעקבותיה, הכל נועד כדי להדהד לנו בראש, מבלי להגיד את המילים המפורשות, את השאלה הנוקבת של "מה אתם הייתם עושים?".

אז אם אתם מחפשים סרט קליל לראות בערב לפני השינה, ה'נוסע הסמוי' הוא לא הסרט בשבילכם. למעשה, אני מוכן להמר בסבירות די גבוהה שתירדמו באמצע שלו, לא קורה הרבה בשעה הראשונה, ובמחשבה שנייה, גם לא בשעה שאחריה...

אבל אם אתם מחפשים סרט שישמש כפלטפורמה לדיון, בין אם זה לכיתה, פעולת בני עקיבא או סתם ערב משפחתי, אז 'הנוסע הסמוי' בהחלט יעשה את העבודה. גם מהזווית האישית, של מה אתם הייתם עושים, וגם מהזווית היהודית-הלכתית:

בהנתן כל תנאי הפתיחה השונים מהסוגיה שמופיעים בסרט (משימה מדעית, נוסע סמוי, פסיבי או אקטיבי וכו'), מה רבי עקיבא היה עושה?