השר אופיר אקוניס
השר אופיר אקוניס צילום: חזקי ברוך

שופטי בג"ץ הוציאו הערב (שלישי) צו ביניים המקפיא את מינוי השר אופיר אקוניס לתפקיד שר המשפטים, עד להחלטה אחרת.

מוקדם יותר הבהיר ראש הממשלה כי מבחינתו מינויו של אקוניס שריר וקיים שכן הממשלה הצביעה על כך.

זאת בתום ישיבת ממשלה סוערת שכללה עימותים קולניים, בשל סירובו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להביא להצבעה את מינויו של שר הביטחון בני גנץ לשר המשפטים.

בסופו של הדיון החליט נתניהו למנות את אופיר אקוניס לתפקיד וההצעה אושרה, אולם היועץ המשפטי לממשלה הבהיר שההצבעה לא חוקית ומנוגדת לחוק יסוד הממשלה.

נתניהו אמר בפתח הישיבה: ''הייתי רוצה להגיע לפתרון מוסכם, לקחת נשימה עמוקה ושאני ושר הביטחון ננסה להגיע לפשרה תוך 48 שעות''.

גנץ אמר לנתניהו: "יש פה היתממות מוחלטת. בהסכם בין הגושים נקבע שמשרד המשפטים בגוש כחול לבן - אני מילאתי את המקום באופן טכני ל-3 חודשים וההנחה הבסיסית היא שאחרי 3 חודשים ממנים שר קבוע. הממשלה הרלבנטית כרגע היא הממשלה הנוכחית ולכן הפתרון המוסכם הוא למנות אותי.

"אני המועמד של גוש כחול לבן למשרד המשפטים, כך הבאנו את זה לממשלה, זו עמדתי, אם תרצה לדון בזה עוד יומיים אין בעיה- אבל לא תהיה החלטה אחרת בין אם זה נוח לך או לא''.

גנץ הסביר: ''משרד המשפטים הוא משרד חיוני. העובדה שחודש אין שר משפטים זו תקלה ומי שנושא באחריות זה אתה שלא נתת למנות שר. מילאתי המקום במשרד בצורה ממלכתית וכך תכננתי להמשיך. כל דבר אחר זו היתממות, לא תהיה שום עמדה אחרת.

''מדינת ישראל צריכה שר משפטים בדיוק כמו שהיא צריכה שר אוצר. אין משרד שעושה פעולה שמשרד המשפטים לא מעורב בו- זה משרד רוחבי. אני אומר בצורה חד משמעית- יש פתרון אחד והוא למנות אותי ולשמור על החוק והדמוקרטיה במדינת ישראל", הוסיף יו"ר כחול לבן.

היועמ"ש אביחי מנדלבליט הזכיר לנתניהו והשרים שההחלטה על מינוי שר משפטים צריכה להתקבל תוך 40 דקות, כך לפי דרישת ביהמ״ש העליון. "כבר ביקשנו מבג''ץ לדחות את מינוי שר המשפטים ובית המשפט אמר שלא - זו סוגיה דחופה של סכנת חיים. ראש הממשלה אמר ביום ראשון שעד היום יהיה דיון כדי לפתור את הבעיה הזו''.

שר התרבות חילי טרופר: ''התחושה היא שהשיקולים הם לא עניינים, אם אחריות זה מה שמנחה אז היה שר משפטים''.

נתניהו הציע לטרופר לא לדבר על ענייניות והזכיר: ''תפסיקו להטיף לי מוסר על מינוי שר משפטים בגלל שיקולי חיים. אתם מנעתם את הבאת החיסונים"'.

טרופר המשיך: ''ממשלה מתפקדת מחייבת שר משפטים, אני לא נכנס לסמכויות של שר אחר בגוש הליכוד אז אנחנו מבקשים לא לקחת סמכויות של מישהו אחר. מה יותר פשוט מזה?''.

שרת התיירות אורית פרקש הכהן אמרה לנתניהו שיצא לרגע משיחת הזום: ''ראש הממשלה אני מבקשת שלא תצא מהחדר באמצע הישיבה, הדיון כולו עוסק במינוי שאתה מונע ומן הראוי שתהיה נוכח. אני מבקשת לעצור את הישיבה עד שראש הממשלה יחזור". נתניהו שהיה בחדר השני אמר לשרה פרש הכהן ''אני פה, תירגעי''.

בהמשך אמר נתניהו לגנץ ולשרים: "אנחנו נסחפים לפולמוס. ההסכם בינינו לכחול לבן כבר לא אותו דבר כי כבר אין לכם אותו מספר של מנדטים. אני מציע להסמיך את שר הביטחון בעניין הסמכויות של העצורים, ואת הפתרון השני נצטרך למצוא תוך 48 שעות''.

גנץ לנתניהו: ''מספר הח''כים שלי לא מעניין. אני יכול להיות עם שני ח''כים אבל נשארנו עם אותו מספר שרים. הגודל של כחול לבן זו בעיה שלי, לא שלך''.

השר לביטחון פנים אמיר אוחנה תהה: ''האם חברנו בני גנץ שמעורב במימד החמישי לא נמצא גם הוא בניגוד עניינים?''.

היועמ''ש מנדלביט השיב: ''לגבי נתניהו הוא לא בניגוד עניינים בהקשר הזה של עצם השאלה למינוי שר המשפטים. כולם יכולים להשתתף בדיון הזה''.

בסופו של הדיון אמר נתניהו: "נביא פתרון מוסכם עוד 48 שעות". גנץ השיב: "מסכים להצעה, אבל אני לא מבין מה זה המשחקים האלה. אני המועמד".

השרה עומר ינקלביץ׳: ''אני מבקשת מרה"מ נתניהו ומרה"מ החליפי גנץ להגיע להסכמה. אנחנו לא יכולים לאפשר שבגץ יקבל את ההחלטה הזו במקומנו. זה נראה ממש גרוע כלפי הציבור. שבו ביחד ותקבלו את ההחלטה''.

השר גנץ הרים את קולו וצעק לעבר ראש הממשלה נתניהו: "לא מבין את השיקולים של ראש הממשלה לדחות את זה, אני לא מתכוון להתחכם עם זה. דורש למנות עכשיו שר משפטים או שבג״ץ יגיד את דברו. סיימתי עם המשחקים האלה. הצבעה עכשיו ומיד".

''נמאס לי מהזובור שלכם, שקלתי דחייה אבל ירדתי מזה, לא תהיה פשרה. תעלו את המינוי שלי עכשיו'', דרש גנץ.

לאחר הפסקה של מספר דקות הצביעו השרים על מינויו של גנץ לשר המשפטים אך ההצעה נפלה: עשרה הצביעו בעד ו-17 נגד.

לבקשת נתניהו, השרים הצביעו על המינוי של אקוניס על אף התנגדות של היועמ"ש מנדלבליט שמזכיר שהממשלה פריטטית וכל הצבעה כזו צריכה להתרחש בהסכמה.

מנדלבליט הבהיר לשרים "שלא תחשבו שההצבעה הזו תעבור, זו הצבעה נגד החוק''.

מכחול לבן נמסר: ''נתניהו והליכוד ניסו לבצע פיגוע נוסף בדמוקרטיה- וכחול לבן מנעה מהם. הם ביקשו לפרק את סמכויותיו של משרד המשפטים בשל גחמה פוליטית- ולא נתנו להם. הם ביקשו להעביר הצבעה לא חוקית שלא היתה על סדר היום למינוי אקוניס לשר משפטים בניגוד לעמדת היועמ"ש- ונכשלו. והם מבקשים שוב לממש את מזימת אפריל- ואנחנו לא נאפשר להם. כחול לבן בהובלת גנץ תמשיך לשמור על הדמוקרטיה עד שתורכב ממשלת שינוי שתחזיר את ישראל למסלול. מנדלבליט הבהיר לשרים "שלא תחשבו שההצבעה הזו תעבור, זו הצבעה נגד החוק''.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו