מחקר: ילדים בסיכון מוגבר ל'קורונה ארוכה'

מחקר חדש מעלה כי ילדים שאושפזו עקב קורונה סבלו מעייפות ותסמינים אחרים של המחלה גם חודשים ארוכים לאחר שהחלימו ושוחררו.

ניסן צור - ערוץ 7 , ט"ז באייר תשפ"א

מחקר: ילדים בסיכון מוגבר ל'קורונה ארוכה'-ערוץ 7
ילדים בקורונה
צילום: איסטוק

ילדים שחלו בקורונה ואושפזו נמצאים בסיכון מוגבר לסבול מתופעות לוואי ותסמינים קשים של המחלה גם חודשים ארוכים לאחר ששוחררו מבית החולים והחלימו מהמחלה.

צוות מדענים בינלאומי ראיין את הוריהם של מעל 500 ילדים שאושפזו בבית חולים במוסקבה בין החודשים אפריל ואוגוסט בשנה שעברה, לאחר שחלו בקורונה.

מהממצאים עלה כי רבע מילדים סבלו מתסמינים רבים גם חמישה חודשים ויותר לאחר שהחלימו ושוחררו מבית החולים, כאשר התסמינים העיקריים שנמשכו זמן רב לאחר ההחלמה כללו עייפות קשה, הפרעות בשינה ובעיות בתחושה.

לדברי צוות המדענים, שכללו מדענים רוסים וחוקרים מהקונסורציום הבינלאומי לבעיות חמורות בדרכי הנשימה וההדבקה, הממצאים מורים על כך שילדים עלולים להיות בסכנה גבוהה יותר מאשר מבוגרים לסבול מתופעות לוואי תסמינים של הקורונה לאורך חודשים ארוכים יותר. 24 אחוזים מהילדים סבלו מתסמינים שונים שנמשכו גם שבעה עד תשעה חודשים לאחר ההחלמה מהמחלה וההשתחררות מהאשפוז. 10 אחוזים מהילדים דיווחו על עייפות נמשכת, 7 אחוזים על בעיות שינה, ועוד 6 אחוזים על בעיות בתחושה כולל אובדן חוש הריח. ילדים נוספים דיווחו על שלל תסמינים נוספים שנמשכו תקופה ארוכה לאחר סיום המחלה.

דניאל מונבליט, מומחה לרפואת ילדים ואלרגיה באוניברסיטת סכנוב ברוסיה, אמר כי הממצאים מראים שיש להתייחס ברצינות לאפשרות של "קורונה ארוכה" בקרב ילדים.

"הממצאים מגלים שיש בעיה. עייפות היא הנושא הנפוץ ביותר. אנו לא מדברים על עייפות שנמשכת יום או יומיים, אלא על עייפות מתמשכת ואנו צריכים לקבוע מהו הגורם לעייפות הזו", דברי ד"ר מונבליט.