ה'מרגלת' נכלאה, שוחררה - ושוב נכלאה

'מרגלת' בריטית שוחררה מהכלא האיראני אך בימים האחרונים נכלאה שוב בגלל השתתפות בהפגנה. ג'ונסון גינה אך במשפחה מאוכזבים

תגיות: אירן
מיכל לוי , ט"ז באייר תשפ"א

ה'מרגלת' נכלאה, שוחררה - ושוב נכלאה-ערוץ 7
בית משפט. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

בית המשפט באיראן הרשיע בימים האחרונים את נזאנין זאגארי־ריטקליף בעוון הפצת תעמולה שקרית נגד המשטר, ושלח אותה לשנת מאסר, לאחר שכבר ריצתה חמש שנות מאסר בעקבות הרשעה קודמת בריגול ובהשתתפות במזימה להפלת המשטר האיראני.

זאגארי־ריטקליף היא ילידת איראן שעברה להתגורר בבריטניה, נישאה לאזרח בריטי וקיבלה אזרחות בריטית מלאה.

לפני כחמש שנים הגיעה לאיראן עם בתה הפעוטה כדי לבקר את הוריה שעדיין מתגוררים ברפובליקה האסלאמית. כשניסתה לצאת מאיראן היא נעצרה בחשד לריגול, ובהמשך הורשעה ונידונה לחמש שנות מאסר.

לפני כשנה שוחררה ה'מרגלת' מהכלא, בגלל התפרצות הקורונה שהובילה לשחרורם של אסירים רבים לחלופת מעצר. אזיק אלקטרוני הוצמד לרגלה והיא נשלחה למעצר בית למשך שנה נוספת.

לפני קצת יותר מחודש שוחררה זאגארי־ריטקליף מהמאסר והאזיק האלקטרוני הוסר מרגלה, אבל כשביקשה לצאת מאיראן נאסר עליה הדבר ונטען כי היא עומדת לדין בגין פשעים נוספים שביצעה.

בבית המשפט התברר כי האישום שהוגש נגדה עוסק בהשתתפות שלה בהפגנה שהתקיימה בלונדון נגד משטר האייתולות, לפני 12 שנה. היא הורשעה בעוון הפצת מידע כוזב נגד המשטר, ונשלחה לשנת מאסר נוספת.

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון ושר החוץ שלו דומיניק ראב, גינו את גזר הדין האיראני והבהירו כי יעשו כל מאמץ בנסיון להביא לשחרורה המיידי של זאגארי־ריטקליף.

עם זאת, במשפחתה יודעים שהבטחות דומות נשמעו גם לפני חמש שנים, כשנעצרה ונשפטה בפעם הראשונה, ולמרות ההבטחות הללו, בריטניה המשיכה לנהל יחסים דיפלומטיים עם איראן, ולא נקטה בצעדים ממשיים כדי לשחרר את האזרחית העצורה.